15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

szklarnia w ogrodzie

Zalety szklarni w ogrodzie

Szklarnia to doskonałe miejsce na uprawę roślin, warzyw i owoców, jeśli istotne jest to, by móc cieszyć się wcześniejszą porą kwitnienia i zbiorami przed tradycyjnym czasem plonów. Szklarnia jest miejscem, gdzie można dopasować dostępną przestrzeń do swoich indywidualnych oczekiwań, dobierając na przykład te warzywa i owoce, z których najczęściej przyrządza się dania. Szklarnię można również dostosować do metrażu możliwego do zagospodarowania. Niezależnie od jej wielkości, obiekt ten wyróżnia się funkcjonalnością, estetyką wykonania i trwałością. Ze szklarni da się korzystać i w ogrodzie, i na działce. Jakie inne są zalety i cechy szklarni, a także o czym warto pamiętać?

Szklarnia w ogrodzie – dlaczego warto?

Podstawową zaletą szklarni w ogrodzie jest możliwość uprawy roślin znacznie dłużej niż to ma miejsce, gdy sadzi się na przykład poszczególne warzywa i owoce do gruntu. W szklarni rośliny te można uprawiać przez większą część roku, czyli od lutego praktycznie do samej zimy.

Jest to możliwe głównie dzięki temu, że w szklarni panują idealne warunki do rozwoju – nie ma w niej groźnych czynników zewnętrznych w postaci zbyt wysokich lub zbyt niskich temperatur. Ponadto upraw nie atakują szkodniki, które często na otwartej przestrzeni są prawdziwą zmorą. Z uwagi na to, że nie trzeba z nimi walczyć w szklarni, uprawy są wolne od wszelkich groźnych substancji, które stosuje się, by chronić rośliny przed tymi insektami.

Szklarnia ogrodowa sprzyja także sadzeniu i uprawie wszystkich tych roślin, które lubią ciepło. Można do nich zaliczyć chociażby takie owoce, jak melon, czy arbuz. W dodatku taką zamkniętą przestrzeń daje się ogrzać za pomocą przeznaczonego do tego urządzenia. W ten sposób nawet jeśli na zewnątrz panują minusowe temperatury, w szklarni są optymalne warunki dla wszystkich upraw i roślin. Zatem nie trzeba ich wówczas przenosić na zimę do bardziej odpowiedniego dla nich miejsca.

Szklarnia – idealny obiekt do małego i dużego ogrodu

Nawet jeśli ogród nie jest zbyt pokaźnych rozmiarów, są dostępne w sprzedaży mini szklarnie, które bardziej przypominają altankę ogrodową niż typową szklarnię. Można w nich z powodzeniem uprawiać takie rośliny, które zaliczają się do niskich gatunków. Te rośliny nie tylko będą doskonale czuć się na niewielkiej przestrzeni, ale też będzie można później je rozsadzić i rozmnożyć.

Małe szklarnie z uwagi na swój nieduży metraż mają swoje ograniczenia. Nie da się w nich uprawiać warzyw, zwłaszcza w większej liczbie. Jednak nawet mając takie wymagania, szklarnia nie musi być gigantyczna – wystarczy, że będzie mieć co najmniej sześć metrów kwadratowych. Wtedy zmieszczą się w niej i warzywa, i innego rodzaju rośliny, które pragnie się uprawiać w takim miejscu.