13 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

rolety okienne

Popularne i funkcjonalne osłony okienne

Rolety okienne to jedna z najbardziej popularnych i funkcjonalnych metod osłony okien, która może stać się nie tylko ciekawą alternatywą dla ciężkich zasłon ale także efektownym elementem dekoracyjnym.

Czym jest roleta okienna?

Typowa roleta składa się z kawałka rozwijanego materiału doklejonego do rolki, którą przytwierdza się do ściany lub futryny. Rolety okienne dają pełną kontrolę nad ilością światła, jaka dociera do pomieszczenia tworząc jednocześnie stylową przestrzeń. Na rynku można znaleźć bogatą ofertę rolet okiennych dostosowanych niemalże do każdych potrzeb. Poszczególne rodzaje rolet różnią się materiałem, konstrukcją oraz ceną.

Rolety okienne wewnętrzne materiałowe – rodzaje

Dużą popularnością ze względu na swoją niską cenę cieszą się tzw. mini-roletki, które oferowane są różnych rozmiarach. Rolety mini wyposażone są w specjalne haczyki, które umożliwiają szybki i bezinwazyjny montaż. Wielu producentów oferuje również rolety mini na wymiar dzięki czemu można je dopasować nawet do niestandardowych rozmiarów okien. Taka roleta może być wolnowisząca lub umieszczona w specjalnej kasecie, która chroni materiał przed osiadającym kurzem i nie pozwala mu blaknąć od słońca. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się także tzw. rolety dzień/noc, które składają się z kilku poziomych pasów materiałów. Zastosowanie materiałów różnej gęstości sprawia, że możliwe jest zarówno częściowe przepuszczenie promieni słonecznych, jak i całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Taki typ rolet sprawdza się najlepiej w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Rolety okienne wewnętrzne materiałowe oznaczają przede wszystkim ogromny wybór materiału – można zdecydować na przykład o jego podgumowaniu.

rolety mini na wymiar

Często spotykanymi typami rolet okiennych są ponadto rolety austriackie lub rzymskie oraz rolety plisowane. Typowa roleta austriacka przypomina kurtynę, którą unosi się przy pomocy zintegrowanego systemu sznurków. Takie rolety mają z reguły bogate wzornictwo i cechują się wysoki walorami dekoracyjnymi. Rolety rzymskie wykonane są z materiału lub folii refleksyjnej, którą zwija się falami ku górze. Ten rodzaj rolet sprawdza się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach. Rolety plisowane są modelem uniwersalnym, który z powodzeniem stosowany jest zarówno dla okien ściennych, jak i dachowych. Ich cechą charakterystyczną jest dwukierunkowość, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne.

Żaluzje

Odrębnym typem są rolet są tzw. żaluzje. Żaluzje produkuje się z aluminium, materiału lub drewna. Żaluzje drewniane są dość drogie i stosuje się do wnętrz klasycznych, gdyż tworzą ciepłą atmosferę pomieszczenia. Żaluzje aluminiowe są obecnie najtańszym produktem zaciemniającym dostępnym na rynku. Ze względu na łatwość utrzymania czystości oraz odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak woda czy słońce stosuje się je w kuchniach, łazienkach, a także w biurach. Żaluzje materiałowe wykonane są z pionowych pasów, które montuje się na ramie okiennej lub do sufitu. Nadają się one do zasłaniania bardzo dużych powierzchni i można je z łatwością przesuwać we wszystkie strony oraz obracać o 180 stopni, dzięki czemu możliwe jest sterowanie poziomem światła wpadającego do pomieszczenia.