15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

domy z prefabrykatów

3 rzeczy, jakie powinieneś wiedzieć o domach z prefabrykatów

Prefabrykaty mogą być mylącym terminem. Wiele osób uważa, że budowa z prefabrykatów to to samo, co budowa modułowa lub budowa z paneli. W pewnym sensie tak jest, ale w większości przypadków jest inaczej. Według Wikipedii prefabrykacja to praktyka polegająca na składaniu elementów konstrukcji w fabryce lub innym zakładzie produkcyjnym oraz transportowaniu kompletnych zespołów, lub podzespołów na plac budowy, na którym ma się znajdować konstrukcja. „Prefabrykowane” może również odnosić się do budynków zbudowanych z komponentów, modułów (domy modułowe) lub sekcji przenośnych (domy produkowane), a także może odnosić się do domów mobilnych, domów na kółkach i małych domów. Chociaż metody produkcji są podobne to projekty domów tych trzech różnią się znacznie. Dotyczy to również ceny za projekt domu prefabrykowanego, modułowego czy mobilnego.

Domy modułowe są tworzone w sekcjach, a następnie transportowane na plac budowy w celu budowy i montażu. Są one zwykle instalowane i traktowane jak zwykły dom,jeśli chodzi o sposób finansowania czy budowy i są zwykle najdroższe z omawianych trzech. Chociaż sekcje domu są prefabrykowane zewnętrznie to, sekcje lub moduły są łączone na budowie podobnie jak typowy dom. Domy wyprodukowane i mobilne są oceniane jako normalny dom i tracą na wartości z upływem czasu.

Domy wyprodukowane są budowane na stalowych belkach i transportowane w całych sekcjach na plac budowy, gdzie są montowane.

Domy mobilne budowane są na kółkach, które można przesuwać.

Poza wspomnianymi tematami, domy modułowe lub prefabrykowane oferują szereg korzyści dla nabywców domów, którzy chcą zbudować na działce. Oto trzy rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na prefabrykat:

Domy prefabrykowane są szybsze w budowie. Chociaż nie mam żadnych statystyk, które mogłyby obronić to stwierdzenie, obserwacje pokazują, że zbudowanie bardziej tradycyjnego domu „z cegieł” zajmuje od 9 miesięcy do roku. Jest to oparte na wielu czynnikach, w tym pozwoleniach, inspekcjach, pogodzie itp. Dom z prefabrykatów zwykle zajmuje od 3 do 4 miesięcy, od początku do końca. Prefabrykaty są budowane w fabryce w stałych warunkach, a kontrole na linii odbywają się w trakcie budowy. Należy również zauważyć, że na miejscu zmontowanie komponentów i wykonanie domu pod klucz zajmuje tylko od 5 do 7 dni.

Istnieją ukryte opłaty. To bardzo drażliwy temat. Nie chodzi o to, że powiązane opłaty są ukryte na tyle, że są one poszlakowe i indywidualne dla każdego domu. Cena podstawowa domu z prefabrykatów obejmuje budowę, transport na miejsce ostatecznej budowy oraz ustawienie domu na fundamencie. Nie obejmuje to żadnych specjalnych poprawek w domu podczas budowy, jeśli nie uwzględniał tego wykupiony projekt domu z prefabrykatów. Jeśli reklamowany dom ma podłogę z linoleum, ale kupujący wolałby mieć parkiet, taka personalizacja wiąże się z kosztami. Cena się zmienia. Po wejściu na działkę zaczną się prawdopodobnie są jeszcze większe opłaty. Jeśli działka nie ma jeszcze systemu septycznego, należy go zainstalować. Jeśli nie ma przyłączy, należy je dodać. Jeśli część gruntu wymaga oczyszczenia, aby zrobić miejsce pod dom, pobiera się opłatę. Więc chociaż dodatkowe opłaty nie są dokładnie ukryte, nie są też do końca oczywiste. Można uniknąć tego zaskoczenia inwestując w profesjonalny projekt domu z prefabrykatów. Gdy kupimy go od sprawdzonej i godnej zaufania firmy, zadba ona o to by wszelkie opłaty były tam uwzględnione.

Trzeba być cierpliwym wobec krytyki z zewnątrz. Ze słowami „modularny” i „prefabrykowany” wiąże się piętno. Pomimo surowszych przepisów i norm budowlanych, a także usprawnień w procesie prefabrykacji, piętno nadal istnieje. Część nabywców często myśli, że prefabrykaty nie są zbudowane tak solidnie, jak bardziej tradycyjne domy z cegły, przez co są słabsze i narażone bardziej na czynniki atmosferyczne.

Na dynamiczne wykorzystanie domów z prefabrykatów jeszcze przyjdzie czas. Jak pokazują aktualne trendy coraz więcej ludzi młodych nie boi się budować w ten sposób. Rozkwit budownictwa  prefabrykatów przyczyni się także do bardziej zróżnicowanych projektów domów prefabrykowanych. A z kolei coraz ładniejsze projekty przyciągną kolejne rzesze nowych nabywców.