20 kwietnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

drzwi antywłamaniowe

Jak rozpoznać drzwi antywłamaniowe?

Drzwi zewnętrzne pełnią w każdym budynku niezwykle ważną rolę. Nie tylko zapewniają bowiem odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale również doskonale tłumią miejskie hałasy i pozwalają efektywnie odgrodzić się od świata. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup drzwi antywłamaniowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli, jednak nie wszystkie z nich gwarantują ochronę na takim samym poziomie. W jaki sposób można rozpoznać dobre drzwi wejściowe antywłamaniowe?

Co powinny zawierać drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?

Wysokiej klasy drzwi antywłamaniowe muszą być wyposażone w solidną, stalową ramę, która zapewni im optymalną trwałość i stabilność. Szczególną uwagę należy też zwracać na płyty stalowe oraz kratownicę. Niezwykle Istotne okażą się także zamki atestowane z wielopunktowym ryglowaniem. Aby drzwi zewnętrzne antywłamaniowe mogły skutecznie chronić przed włamaniem to powinny zawierać również bolce antywyważeniowe, uniemożliwiające ich wywarzenie lub zdjęcie z zawiasów. 

Wytrzymały zamek 

Dobrej jakości drzwi antywłamaniowe zewnętrzne przeważnie mają dwa różne typy zamków. Główny, posiadający konstrukcję z wielopunktowym ryglowaniem oraz uzupełniający, który dodatkowo zabezpieczy mieszkanie przed niepowołanymi osobami. Najdroższe modele drzwi zawierają nawet do czternastu solidnych rygli, potrafiących  wytrzymać nacisk, aż do dwunastu ton. Warto też pamiętać o stalowej osłonce chroniącej przed wiertłami. 

Drzwi a porządna ościeżnica

Futryna jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji drzwi antywłamaniowych, który w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców. Najlepiej, żeby  wykonana była z pełnego metalu, np. stali hartowanej. Jedynie pojedyczne części mogą zostać dla ozdoby obłożone innym materiałem, chociażby drewnem. Futrynę powinno się osadzać w ścianie przy pomocy fachowych kotwic bądź stalowych prętów. Dobrze, żeby zawierała również co najmniej trzy wzmacniane zawiasy. 

Drzwi antywłamaniowe zewnętrzne do domu – solidne skrzydło

Moc zabezpieczeń drzwi antywłamaniowych określa się w skali od A do C. Do kategorii A i B zalicza się skrzydła wzmacniane, zaś klasą C wyróżnia się fachowe drzwi antywłamaniowe zewnętrzne do domu. W tego typu modelach skrzydła przeważnie wykonane są z blachy stalowej, której grubość przekracza 1 mm. Ponadto we wnętrzu konstrukcji powinien znajdować się specjalistyczny materiał o właściwościach wygłuszających, np. wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa.

Po czym poznać drzwi zewnętrzne antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe zewnętrzne do mieszkania w bloku muszą dodatkowo posiadać:

  • grubą blachę obustronnie wzmacnianą;
  • kilka bolców antywyważeniowych;
  • sprężyste pręty;
  • niski współczynnik U (parametry termoizolacyjne).

Dobrej jakości drzwi o zwiększonej odporności na włamanie będą doskonale chronić mieszkanie przed złodziejami. Szukając odpowiedniego modelu, warto sprawdzić propozycje rekomendowanych producentów (takich jak Martom, Delta czy Barański), które okażą się najlepszą inwestycją na długie lata.