15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

dom mieszkanie

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Większość osób, które planują zakup nowej nieruchomości staje przed poważnym dylematem. Poszukując własnych czterech kątów, w pierwszej kolejności zastanawiamy się nad tym, co będzie korzystniejsze – zakup mieszkania czy budowa domu. Zanim zdecydujemy się na konkretne lokum, warto rozważyć wady i zalety obydwu rozwiązań. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą opcję, biorąc pod uwagę styl życia w popularnym mieście województwa warmińsko-mazurskiego.

Plusy i minusy mieszkania w domu jednorodzinnym

Decydującym czynnikiem, który przemawia za takim wyborem jest większa swoboda oraz niezależność. Właściciele działki mogą zrealizować projekt zagospodarowania przestrzeni zgodnie z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Poza tym nie ponoszą stałych kosztów związanych z czynszem oraz nie muszą przejmować się sąsiadami tuż za ścianą. Posiadanie własnego domu ma wiele zalet, do których należy możliwość spędzania wolnego czasu na dużej powierzchni czy obcowania z naturą w przydomowym ogrodzie. 

Nie możemy jednak zapominać o wielu obowiązkach takich, jak koszenie trawnika, pielęgnacja krzewów i kwiatów, odśnieżaniu zimą, obsłudze pieca grzewczego czy pracach naprawczych. Kupując nowy dom musimy też pamiętać o wyższym podatku od nieruchomości, kosztach ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym, wydatkach związanych z przeglądem dachów itp. Właściciele prywatnych posesji mają też do pokonania znacznie dłuższy dystans, więc dojazd do pracy czy szkoły w centrum Olsztyna zajmuje więcej czasu.

Dlaczego warto zamieszkać w budynku wielorodzinnym?

Zakup mieszkania w bloku ma swoje atuty m.in. wszędzie jest blisko. Właściciele lokali mieszkalnych na nowych osiedlach nie muszą się martwić o komunikację miejską czy dostęp do różnych udogodnień. Nieruchomości położone w dużych aglomeracjach mogą stać się opłacalną inwestycją kapitału. Poza tym mieszkańcy bloków nie mają tak wielu obowiązków, co właściciele domów jednorodzinnych. W czynsz wliczone są zwykle opłaty za ogrzewanie, wywóz śmieci, odprowadzanie ścieków, modernizację części wspólnych czy fundusz remontowy.

Wybierając nowe mieszkanie w Olsztynie powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na lokalizację. Wiele nieruchomości znajduje się w pobliżu przystanków autobusowych, przedszkoli, szkół, sklepów, punktów usługowych oraz parków. Doskonale rozwinięta infrastruktura sprawia, że w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego każdy znajdzie przestrzeń dla siebie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje bogata oferta kulturalna, czyli bliska odległość od kin, teatrów czy galerii sztuki.

Mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny?

Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się domy jednorodzinne położone na obrzeżach lub poza granicami dużej aglomeracji. Wybierając taką nieruchomość, możemy korzystać nie tylko z walorów samego budynku, ale też działki. Podobnie jest w przypadku nowoczesnych mieszkań oraz apartamentów, które znajdują się w ofercie deweloperów. Wiele z nich posiada dostęp do przestronnych ogródków czy tarasów. Dzięki temu mieszkańcy bloków mogą wygospodarować strefę rekreacyjną i pozostawać w bliskim kontakcie z naturą.