22 września, 2023

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

buty robocze

Jak dobrać odpowiednie buty robocze?

Wysokiej jakości odzież robocza to wyposażenie, bez którego nie byłoby możliwe wykonywanie wielu zawodów. Należy do nich między innymi praca na budowie, elektryka czy też prace magazynowe.

Wysokiej jakości odzież robocza to wyposażenie, bez którego nie byłoby możliwe wykonywanie wielu zawodów. Należy do nich między innymi praca na budowie, elektryka czy też prace magazynowe. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie typy obuwia roboczego można użytkować w każdych warunkach. Jakimi kryteriami należy się kierować, kupując obuwie robocze?

Buty robocze – rodzaje i zastosowanie

Obuwie robocze możemy podzielić na kilka odrębnych kategorii – w zależności od posiadanych przez buty atestów, właściwości, a także samej ich konstrukcji. Jeżeli chodzi o budowę takiego produktu, buty robocze powinny być wyposażone w solidne podnoski, a także odporną na warunki pracy podeszwę. Atesty, którymi oznaczane są poszczególne ich kategorie, gwarantują użytkownikowi niezbędny poziom ochrony przy wykonywanej pracy.

Właściwości obuwia tego typu ujęte są w ramy kategorii bezpieczeństwa. Znajdziemy wśród nich między innymi buty do pracy z elektrycznością, obuwie wodoodporne bądź wykonane z materiałów niepodatnych na uszkodzenia chemiczne. Zakup tańszego obuwia, które nie spełnia kryteriów koniecznych w naszym sektorze pracy, to duży błąd. Odzież oraz buty ochronne stanowi pierwszą linię zabezpieczeń pracownika – koncentrowanie się na oszczędnościach przy ich kupowaniu może się skończyć wypadkiem.

Kolejną kwestią, którą musimy uwzględnić, kupując buty robocze, będzie ich krój. Producenci tych produktów mają nam do zaoferowania zarówno trzewiki, jak i półbuty czy sandały. Zawsze wybieramy krój, który będzie najlepiej dostosowany do miejsca, w którym pracujemy, oraz potrzebnego nam poziomu ochrony.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze butów roboczych?

Wszystkie buty robocze, które znajdziemy w specjalistycznych sklepach BHP, wyposażone są w wymagane oznaczenia, dzięki którym łatwo zorientujemy się, w jakim celu zostało wyprodukowane dane obuwie. Jednak to dopiero pierwszy krok, który pomoże nam wybrać komfortową parę. Zakup obuwia roboczego musi być traktowany z tą samą starannością, co wybór butów trekkingowych i wspinaczkowych. Te, z których pracownik korzysta minimum 8 godzin dziennie, nie mogą przemakać, uwierać ani sprawiać dyskomfortu, który wpłynie ujemnie na jakość wykonywanej pracy.

Istotne jest tu przede wszystkim sprawdzenie rozmiarówki danego producenta. Ciasne buty robocze nie pozwolą nam na efektywną pracę, a w niektórych okolicznościach mogą nawet zagrozić naszemu bezpieczeństwu. Musimy także pamiętać, że wybrane przez nas obuwie robocze powinno być wyprodukowane przez firmę, która specjalizuje się w tego typu projektach. Zdecydowanie nie warto tu eksperymentować z modelami z popularnych sieciówek czy sklepów sportowych.