15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Deski kompozytowe

Deski kompozytowe czy tradycyjne drewno na taras? Podpowiadamy!

Deska kompozytowa zdobywa coraz większe uznanie. Coraz więcej osób rezygnuje z drewnianego wykończenia tarasu właśnie na rzecz desek z kompozytu. Czy to dobre podejście? Dowiedz się, czy deska kompozytowa na taras to na pewno dobre rozwiązanie!

Deska kompozytowa idealna na taras …

Deska kompozytowa, a w zasadzie deska tarasowa z kompozytu drewna, to alternatywa dla desek wykonanych z naturalnego drewna. Jest trwała i do złudzenia przypomina deski drewniane. Jest jednak pozbawiona sęków i ma jednolity kolor. Tworzy się ją z mąki drzewnej połączonej najczęściej polichlorkiem winylu. Zazwyczaj zawartość drewna sięga 45%, co sprawia, że deski kompozytowe mają właściwości bardzo przypominające drewno.

Deski tego rodzaju wyglądem przypominają naturalne drewno. Mogą mieć różne kolory i faktury, dlatego łatwo dobrać takie, które najlepiej będą pasowały do aranżacji domu. Świetnie sprawdzają się na zewnątrz – kompozyt drewna dobrze nadaje się zarówno na elewację, jak i do zastosowania właśnie na tarasie. Warto jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Czy naprawdę deska tarasowa z kompozytu drewna sprawdzi się lepiej niż naturalny surowiec?

Deska kompozytowa kontra drewno

Drewno często bywa stosowane na tarasach. Jest naturalne i pięknie wygląda, ale niestety wymaga wiele uwagi i pielęgnacji. Deski tarasowe z kompozytu są bardziej odporna na chłód, deszcz i słońce, świetnie sprawdzają się na taras także dlatego, że nie mają zadr i drzazg – są idealnie gładkie. Jeśli zależy ci na wyglądzie naturalnego drewna, trwałości oraz wygodzie użytkowania, z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie deska kompozytowa. Producent przygotowuje ją tak, by wyraźnie było widać bieg słojów i strukturę typową dla drewna.

Deska tarasowa z kompozytu czy drewna? Co wybrać?

Drewno potrzebuje regularnej pielęgnacji, olejowania lub lakierowania, raz na kilka sezonów należy je także pomalować. Deska kompozytowa na taras sprawia o wiele mniej problemów. Nie wymaga szlifowania ani pielęgnacji, w zasadzie wystarczy myć ja wodą z odpowiednim delikatnym detergentem.

Deska tarasowa z kompozytu jest o wiele łatwiejsza w montażu niż drewno tarasowe. Mogą jednak sprawiać kłopot przy wykończeniu i dopasowaniu do nietypowych miejsc. Problemem jest zwłaszcza zwężenie deski, ponieważ wtedy może być problem z łącznikami montażowymi. I chociaż deski kompozytowe są trwałe, może okazać się, że nie będziesz zadowolony z ich jakości. Wszystko zależy od rodzaju. Te produkowane na bazie HDPE mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania lub odpryskiwanie pod wpływem czegoś ciężkiego. Na dodatek wysoka temperatura nie jest dla nich najlepsza – na tarasie w pełnym słońcu mogą się lekko wybarwiać. Jeśli jednak wybierzesz produkt najwyższej jakości – zawierający w składzie np. polichlorek winylu (PVC), możesz mieć pewność, że takie problemy się nie pojawią. Więcej informacji na temat deski kompozytowej klasy premium znajdziesz na: https://ekoteak.pl/deska-kompozytowa-tarasowa-producent/, stronie czołowego krajowego producenta EkoTeak.