26 września, 2023

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

termomodernizacja budynku

Czy termomodernizacja budynku jest konieczna, by w nim zamieszkać?

Za potrzebą termomodernizacji budynku przemawia wiele czynników, które bezpośrednio wpływają na komfort życia domowników oraz bezpośrednio wpływają na budżet domowy. Budynek bez odpowiedniej termomodernizacji nie jest w pełni chroniony przed negatywnymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych – ulewne deszcze, śnieg, grad, wichury, a także duża wilgotność powietrza to nie są najlepsze warunki dla długowieczności budynku. Termomodernizacja powinna zostać przeprowadzona w czasie budowy, w odpowiednim momencie który określi ekspert, specjalizujący się w przeprowadzaniu tego typu prac.

Etap ocieplania budynku często pomija się ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. Przez niewłaściwie ocieplone lub całkiem niezaizolowane ściany może uciekać nawet do 30% ciepła. I wystarczy przełożyć ten niechlubny wynik na koszt ogrzania budynku, by zrozumieć o jakich stratach mówimy. Z tego punktu widzenia, termomodernizacja jest inwestycją, która się opłaca i zwraca w relatywnie krótkim czasie.

Czy drzwi i okna w budynku są szczelne?

Zaleca się wybieranie okien energooszczędnych, które dzięki swej unikalnej budowie i zastosowanym technologiom ograniczają ucieczkę ciepła niemal do zera. Szyba, najlepiej podwójna lub nawet potrójna, rama i uszczelka to główne wskaźniki właściwości energooszczędnych okien. Możesz łatwo sprawdzić szczelność swoich okien, przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okna – nie powinno się czuć żadnego przepływu powietrza.

Sprawdź, czy drzwi wejściowe nie są miejscem ucieczki ciepła z wnętrza budynku. To między progiem a dolną krawędzią najwięcej go ucieka, sprawę może załatwić wymiana uszczelki na uszczelkę automatycznie opadającą.

Termoizolacja budynku – zostaw to specjalistom

Jeżeli powierzamy prace termoizolacyjne profesjonalnej ekipie specjalizującej się w ocieplaniu budynków, możemy być spokojni o efekt końcowy tych prac. W rezultacie wiele zyskamy na tej inwestycji, dzięki obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Straty ciepła w nieocieplonym budynku mogą dochodzić nawet do 30% i z pewnością będą bardzo odczuwalne dla naszego domowego portfela. Rozpoczęcie prac izolacyjnych powinno być poprzedzone sporządzeniem specjalistycznego projektu termomodernizacyjnego dla konkretnego budynku. W projekcie takim zawiera się wiele kluczowych kwestii, które odnoszą się do aktualnego stanu technicznego budynku, i na tej podstawie eksperci dobierają właściwą technologię termomodernizacji i odpowiednie materiały izolacyjne.

Brak ocieplenia budynku – co ryzykujesz?

Termoizolacja budynku pełni nie tylko funkcje wizualne, ale jest też barierą ochronną. Chroni przed przenikaniem ciepła z wewnątrz i wilgoci z zewnątrz, pomaga zapewnić komfortowe temperatury i optymalny mikroklimat w budynku. Profesjonalnie wykonana termoizolacja budynku zapewnia komfort życia i pozwala obniżyć koszty eksploatacyjne. Jej brak może mieć katastrofalne skutki, prowadząc do pogłębiania się ucieczki ciepła, spadku temperatury wewnątrz, zawilgoceniu ścian i powstawaniu ognisk grzybów i pleśni na ścianach zewnętrznych, a wkrótce również na wewnętrznych.