24 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Jabłoń Golden Delicious

Jabłoń Golden Delicious – czym się charakteryzuje?

Golden Delicious to jedna z najbardziej cenionych odmian jabłoni. Jej początek sięga XIX wieku i od tamtej pory cieszy się niezmienną popularnością. Jabłko Golden charakteryzuje się ładnym, kremowym kolorem z delikatnym rumieńcem. Dużą zaletą tego odmiany jabłoni jest fakt, że z powodzeniem można ją uprawiać w amatorskiej domowej uprawie, ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak to robić i jak taką uprawę pielęgnować.

Czym charakteryzuje się jabłoń Golden Delicious?

Swoje plonowanie jabłoń Golden Delicious rozpoczyna w drugim bądź trzecim roku po zasadzeniu. Jest to odmiana, którą cechuje dość długi okres kwitnięcia. To z kolei sprawia, że idealnie pasuje do polskich warunków klimatycznych. Co ciekawe, jabłoń Golden Delicious jest również świetnym zapylaczem dla innych odmian. Dlatego często w sadach ten rodzaj jabłoni sadzi się w pobliżu innych odmian. Jabłonie Golden Delicious to ładne drzewka o kulistej koronie. Przez pierwsze 5-6 lat drzewka bardzo szybko się rozrastają. Charakteryzując tę odmianę, nie można zapomnieć o samych owocach. Jabłko Golden jest bardzo smaczne i aromatyczne. Jest średniej wielkości. Pod skórą z delikatnym, pomarańczowym rumieńcem kryje się kremowy, kruchy miąższ.

Jak uprawiać jabłoń Golden Delicious?

Aby jabłko Golden miało naprawdę wyjątkowy smak, sama jabłoń musi być odpowiednio uprawiana. Od razu trzeba powiedzieć, że są to drzewka dość wymagające. Do ich uprawny najlepiej nadaje się żyzna, gliniasta gleba, która cechuje się odpowiednim poziomem wilgotności. Co więcej, drzewka Golden Delicious potrzebują nasłonecznionego i ciepłego miejsca dla swojego rozwoju. Oczywiście jabłoń Golden Delicious może rosnąć także w cieniu, jednak wówczas, liczyć trzeba się z mniejszym owocowaniem. Tego typu odmiana sadzana powinna być jesienią, najlepiej na przełomie września i października. Dzięki temu można mieć pewność, że drzewka przyjmą się w nowym miejscu. W celu posadzenia drzewka wykopać należy dołek o głębokości 50 cm i szerokości 60 cm. Samą ziemię dodatkowo wzmocnić można startowym nawozem mineralnym.

Jak pielęgnować jabłoń Golden Delicious?

Drzewka jabłoni Golden Delicious, tak jak wszystkie inne, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Najważniejszym zabiegiem jest tu ich przycinanie. Co ważne, mowa jest tu nie tylko o kształtowaniu i odmładzaniu korony. Drzewka Golden Delicious wymagają co roku odpowiedniego przycinania odmładzającego. Wiosną konieczne jest usunięcie zeschniętych i przemarzłych gałązek. Niezwykle istotne jest jednak, aby o przycinaniu pamiętać tuż po zawiązaniu owoców.