22 września, 2023

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

panele fotowoltaiczne

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Podstawową obawą osób zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych jest całościowy koszt instalacji oraz okres zwrotu z inwestycji. Odpowiedź na pytanie ile kosztują panele fotowoltaiczne, ma ścisły związek z rodzajem instalacji, ilością dostarczanej energii oraz sposobem montażu.

Uprzedzając żmudne wyjaśnienia, można jest od razu stwierdzić, iż instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją uzasadnioną ekonomicznie, która zwraca się użytkownikowi w przeciągu kilku lat. Pokazują to statystyki z kilkudziesięciu tysięcy polskich domów, które zdecydowały się na takie rozwiązanie.

Zapraszamy teraz do wspólnego prześledzenia kosztów zakupu i montażu fotowoltaiki, mając nadzieję na rozwianie wszelkich wątpliwości.

Panele fotowoltaiczne – cena

Zaczynając od końca- kompletny pakiet instalacji fotowoltaicznej dającej około 6 kW czystej energii elektrycznej można otrzymać za kwotę mniejszą niż 20 tysięcy złotych. Oczywiście ostateczna kalkulacja zależy w dużej mierze od jakości zakupionego sprzętu oraz firmy montującej, jednak powyższa wartość wydaje się rozsądnym wyliczeniem dla przeciętnego gospodarstwa domowego, które planuje wykorzystywać energię słoneczną na własny użytek. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość ubiegania się o dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sięgające nawet 40 procent kosztu całkowitego. Średni okres zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne wynosi 6 lat. Jest to czas potrzebny na wyjście “na zero”, w porównaniu z zakupem energii od dostawców. Po tym okresie fotowoltaika zarabia sama na siebie, generując roczne oszczędności na poziomie kilku tysięcy złotych.

Wchodząc bardziej w szczegóły, zastanowimy się teraz nad poszczególnymi składnikami wpływającymi na cenę fotowoltaiki. Koszt ostateczny zestawu opartego o panele fotowoltaiczne i inwerter zmienia się w zależności od rodzaju dachu, jego powierzchni oraz doświadczenia firmy montażowej. Wpisując w wyszukiwarce hasło “cena paneli fotowoltaicznych zobacz” otrzymamy szereg wyników, z których trudno wybrać właściwy. Proponujemy zatem prostą kalkulację. Prognozowana moc płynąca z paneli fotowoltaicznych powinna odpowiadać aktualnym rachunkom za prąd. Powszechna zasada głosi, że każde 50 zł wydane na energię elektryczną powinno przekładać się na 1kW wymaganej mocy dla instalacji fotowoltaicznych. Jeśli zatem miesięczne koszty energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego wynoszą 300 zł, potrzeba 6 kW płynących z paneli. Panele fotowoltaiczne wraz z ich instalacją powinny zamknąć się w zakresie 4-6 tysięcy dla 1 kW mocy.

Na koszt ostateczny wpływa także miejsce montażu oraz przeznaczenie budynku, od którego uzależniona jest stawka VAT. Montaż na budynku mieszkalnym obarczony został 8-procentową stawką Vat, natomiast w przypadku budynków gospodarczych oraz instalacji naziemnych próg podatkowy wynosi 23%.

Szczegółową wycenę i bezpłatną konsultację technologiczną można uzyskać na stronie firmy Termofol: www.termofol.pl.

Fotowoltaika cena- czy warto?

Wysoka początkowa krzywa inwestycyjna dla paneli fotowoltaicznych cechuje się gwałtownym spadkiem w długim okresie, osiągając zerowy poziom po kilku latach. Tymczasem koszty prądu od dostawców od wielu lat przybierają systematyczną tendencję wzrostową. Kluczowym aspektem pozostaje wybór odpowiedniej firmy, która kompleksowo poprowadzi klienta przez cały proces projektu, montażu i uruchomienia inwestycji. Termofol gwarantuje indywidualne podejście do każdego inwestora. Fotowoltaika to technologia przyszłości, dająca korzyści finansowe i ekologiczne.