19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

krzewy na balkon

Atrakcyjny balkon na zimę, czyli rośliny całoroczne

Pusty balkon na zimę? W żadnym wypadku! Wiele odmian roślin całorocznych doskonale znosi niskie temperatury, tym samym dekorując nasz balkon lub taras również zimą. Iglaki, krzewy liściaste czy byliny odporne na mróz to rozwiązanie idealne do stworzenia aranżacji świątecznej, ale nie tylko! Jakie odmiany roślin sprawdzą się podczas zimy na balkonie?

Krzewy na balkon 

Rośliny  w dekoracyjnych donicach czy skrzynkach nadają wyjątkowego klimatu nawet jesienią i zimą. Natomiast ich kondycja jest zależna od tego, czy konkretna odmiana będzie odporna na niską temperaturę, wiatr, mniejszą ilość wody. Tego typu rośliny należą do grona mało wymagających. Są więc łatwe w uprawie i odpowiednie dla osób, które na co dzień nie mają czasu lub ochoty na pielęgnację, ale zależy im na ładnej aranżacji przestrzeni. 

Zimą na balkonie ładnie będą prezentować się iglaki np, o miniaturowym wzroście. Jałowiec łuskowaty, Sosna bądź Świerk to krzewy, które doskonale prezentują się przez cały rok. Są zimozielone, odporne na czynniki zewnętrze, a miniaturowe odmiany są wręcz idealne na balkon lub taras. Umieszczone w dekoracyjnej skrzyni nadadzą wyjątkowego klimatu czy to jako soliter, czy w grupie.  

Krzewy liściaste to kolejny punkt na naszej liście roślin balkonowych. Bukszpan, Irga czy Barwinek to jedne z wielu propozycji, jakie sprawdzą się do donicy i zamienią nasz balkon w przyjemną przestrzeń na świeżym powietrzu. 

Pnącza i byliny, które przetrwają zimę na balkonie

Balkon to świetne miejsce nie tylko w okresie wiosenno letnim bądź podczas cieplejszych, jesiennych dni. Również zimą, gdy na błękitnym niebie pojawiają się promienie słońca, a temperatura jest nieco przyjemniejsza warto wyjść chociażby na chwilę i oddychać rześkim powietrzem. O wiele chętniej będziemy wychodzić, gdy nasz balkon będzie atrakcyjny. Dlatego warto zdecydować się na rośliny odporne na mróz, wiatr i inne czynniki zewnętrze. 

Jako jedne z atrakcyjniejszych proponujemy byliny. Większość odmian ma niewielkie wymagania, dzięki czemu rośliny te praktycznie nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.  Dodatkowo wiele z nich to byliny zimozielone, np. Bergenie czy Floksy szydlaste. 

Z kolei pnącza, to rodzaje roślin idealne przykładowo do osłony przed ciekawskimi sąsiadami. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest Bluszcz, który nie ma specjalnych wymagań i jest łatwy w uprawie, a stanowi niesamowity efekt dekoracyjny. 

Czy rośliny zimozielone wymagają pielęgnacji?

Większość roślin przystosowanych do niskich, zimowych temperatur poradzi sobie i przetrwa do wiosny. Natomiast niektóre gatunki mają system korzeniowy nieco bardziej delikatny i rzeczywiście wymagają dodatkowej formy zabezpieczenia przed mrozem. Jeśli roślina rośnie w donicy, pod jej spód warto podłożyć grubą warstwę styropianu, a najlepiej obłożyć dookoła. Mimo to styropian można w dekoracyjny sposób przykryć, dzięki czemu będzie niewidoczny, a roślina nadal będzie stanowić ozdobę na balkonie bądź tarasie.