19 maja, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

budynki mieszkalne

Typy budynków mieszkalnych

W budownictwie mieszkaniowym możemy spotkać się z kilkoma rodzajami budynków mieszkalnych. Dobrze jest poznać podstawowe typy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy sami planujemy zakup mieszkania lub domu. Nie będzie wówczas niespodzianką, kiedy dom jednorodzinny okaże się jednym z wielu, złączonym z pozostałymi jedną lub nawet dwiema ścianami. Przedstawiamy najpopularniejsze typy budynków mieszkalnych.

Budynki jedno- i wielorodzinne

Podstawowym podziałem jest rozróżnienie na budynki jednorodzinne i wielorodzinne. W przypadku budynków jednorodzinnych możliwe jest wyodrębnienie nie więcej niż dwóch mieszkań. Zazwyczaj są to domy wolnostojące, w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Są idealne dla rodzin, które cenią sobie komfort posiadania dużej przestrzeni, ogródka i garażu. Jest to jedna z najwygodniejszych opcji. Zwłaszcza że w przypadku chęci posiadania domu jednorodzinnego nie trzeba decydować się na poszukiwanie idealnego miejsca oraz zakup działki. Coraz częściej ten typ budynków mieszkalnych oferują również deweloperzy. Nowe domy na sprzedaż w Łodzi i Krakowie w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej znajdziemy na przykład w ofercie Samson Dom.

A budynki wielorodzinne? To popularne bloki, apartamentowce, kamienice, w których wyodrębnia się więcej niż dwa lokale mieszkaniowe. W ich przypadku atutem jest zwykle cena oraz zróżnicowane metraże. W budynkach wielorodzinnych można spotkać się zarówno z niewielkimi kawalerkami, jak i przestronnymi apartamentami, o powierzchni nawet powyżej 100 m².

Typy budynków jednorodzinnych

Zarówno budownictwo jedno-, jak i wielorodzinne dzieli się dodatkowo na inne typy. Wśród budownictwa jednorodzinnego możemy wyróżnić domy wolnostojące, czyli nieprzylegające żadną ze ścian do innego budynku. Jest to jeden z najpopularniejszych typów w przypadku domów jednorodzinnych.

Drugim, popularnym rodzajem jest zabudowa bliźniacza. W tym przypadku domy jednorodzinne stykają się jedną ścianą. Obydwie połówki bliźniaka nie muszą być identyczne, choć zazwyczaj ze względów estetycznych są swoim lustrzanym odbiciem. Pozostałe trzy elewacje usytuowane są swobodnie.

W przypadku zabudowy szeregowej domy stykają się dwoma ścianami z budynkami usytuowanymi obok. Wystarczą trzy budynki, by mówić o tym typie zabudowy, choć zdarzają się również szeregowce składające się nawet z kilkunastu obiektów mieszkalnych.

Wśród budynków jednorodzinnych możemy również wyróżnić zabudowę grupową, inaczej zwaną gniazdową. Podobnie jak w przypadku zabudowy szeregowej, domy połączone są z sąsiadującymi z dwóch stron. Różnica polega na tym, że obiekty skupione są wokół centralnego placu, a każde mieszkanie posiada okno kuchenne wychodzące właśnie na przestrzeń wspólną.

Rzadko spotykanym w Polsce typem zabudowy jednorodzinnej jest zabudowa atrialna. Domy połączone są dwoma lub trzema ścianami z domami znajdującymi się w pobliżu, a każdy z nich doświetlany jest przez niewielkie atrium, czyli pozbawione dachu pomieszczenie wewnętrzne.

Typy budynków mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej

Popularne szczególnie w dużych miastach bloki mieszkalne również dzielą się na kilka typów. Jednym z popularniejszych jest klatkowiec, czyli budynek mieszkalny wielorodzinny, który podzielony jest na segmenty. Do każdego z nich prowadzi odrębna klatka schodowa. Układ mieszkań jest zwykle identyczny na każdym piętrze, choć ze względu na ściany szczytowe mieszkania znajdujące się na skraju mogą się nieco różnić. Zazwyczaj na każdej kondygnacji znajdują się dwa mieszkania z oknami wychodzącymi na dwie zewnętrzne elewacje. Ewentualnie dodatkowe mieszkania pośrodku, doświetlone tylko z jednej strony.

W korytarzowcu wejście do mieszkań jest dostępne z centralnie biegnącego korytarza. Mieszkania zazwyczaj doświetlone są jednostronnie, choć istnieją formy pośrednie, dzięki którym układ ten nieco się różni.

W punktowcu mieszkania koncentrują się wokół pionu komunikacyjnego, który stanowi co najmniej jedna klatka schodowa. Dzięki temu mieszkania doświetlone są z co najmniej dwóch stron. Jednocześnie zapewniona jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń. Inną nazwą, pod którą występuje ten typ budynku mieszkalnego, jest wieżowiec, choć nie każdy punktowiec musi być wieżowcem. Jednym z wariantów są budynki, w których na każdej kondygnacji znajduje się wyłącznie jeden apartament na sprzedaż.

Ostatnim typem wśród zabudowy wielorodzinnej jest galeriowiec. Ze względu na warunki klimatyczne rzadko spotykany w Polsce. W galeriowcu wzdłuż elewacji na każdym piętrze biegnie otwarta galeria, która łączy się z klatkami schodowymi oraz wejściami do poszczególnych mieszkań. Okna wychodzą na dwie strony świata: kuchnia zazwyczaj na północ, natomiast pozostałe pomieszczenia na południe.