19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

blat na wymiar

Blat na wymiar w fantazyjnej kuchni

Przeglądając style wnętrzarskie możemy od czasu do czasu mieć wrażenie, że blat na wymiar to pewien archaizm. Że tam, gdzie powinno być kolorowo, fantazyjnie i niezobowiązująco, również ta część wyposażenia pomieszczenia, może nie podlegać skrupulatnym obliczeniom. Prawdę mówiąc trudno sobie wyobrazić takie ustawienie, gdzie wymiary, szczególnie dotyczące blatu, nie będą brane pod uwagę. Raczej – choćby nie wiadomo jak awangardowe było to pomieszczenie – jakaś rozmiarówka będzie nam towarzyszyła. Nie sposób chyba od niej uciec, ani na siłę szukać innych rozwiązań.

Owszem, znane są takie przypadki w historii usług stolarskich, gdzie zamawia się meble, które nie tyle miały być funkcjonalne, co przede wszystkim artystyczne. A więc nie trzeba było z nich korzystać, ważne, żeby dobrze się prezentowały. Zdaje się, że Stanisław Wyspiański podarował w prezencie ślubnym meble wykonane z drewna, których w żaden sposób nie można było wykorzystać. Czy tak jest też i współcześnie? Niewykluczone, szczególnie jeżeli mamy wśród znajomych artystę na miarę wspomnianego pisarza i dramaturga, ale czy blat na wymiar mógłby podlegać tym samym procesom?

Blat na wymiar w stylu boho

Otóż odpowiedź rzecz jasna jest bardzo prosta. Blat na wymiar musi być umiejscowiony w konkretnym miejscu i raczej komponować się z całym pomieszczeniem, niż je dezorganizować. Zresztą nawet w tak, wydawałoby się, niezobowiązujących wnętrzach, w których dominuje styl boho, podkreśla się fakt, że nawet jeżeli mamy do czynienia z szaleństwem, to jednak jest ono kontrolowane. I prawdę mówiąc większość współczesnych pomieszczeń, nawet jeżeli cechuje je pewnego rodzaju fantazyjność, to jednocześnie funkcjonalność.

Bardzo konkretne czynności

Nikogo to chyba nie dziwi, prawda? Jednak blat służy do bardzo określonych czynności i w żaden sposób nie tak łatwo jego powierzchnię wykluczyć z pomieszczenia. Owszem, może być miejscem, na którym zostawimy jakiegoś rodzaju dodatki do kuchni, ale przecież nie wypełnimy nimi całego dostępnego miejsca. Tym bardziej, że już samo to pomieszczenie ze względu na rolę, jaką pełni w każdym mieszkaniu lub domu, ma wdrukowane bardzo określone cechy. Niefunkcjonalny blat byłby tylko zawadzał i przeszkadzał.

Cieszmy się z ich funkcjonalności

Wynika z tego, że można na wiele sposobów uatrakcyjniać wnętrza, w których na co dzień żyjemy, ale pewne ich elementy pozostają niezmienne. Czy to ze względu na funkcje, które pełnią, czy też dlatego, że wypełniają bardzo specyficzne miejsca w przestrzeni pomieszczeń. Zatem dekorujmy i dostosowujmy poszczególne style do naszych upodobań, ale pewnych spraw nie obejdziemy. Zresztą, nie musimy. Cieszmy się z ich funkcjonalności i wykorzystujmy je jak najlepiej.