15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

6 najlepszych narzędzi do skutecznego usuwania chwastów w ogrodzie

Nic tak nie psuje pięknego trawnika jak chwasty. Oczywiście są piękne chwasty, takie jak mak czy mniszek lekarski, ale są też brzydkie i kłujące, takie jak pokrzywa, cykoria czy oset wodny. Bez wyjątku wszystkie one odbierają zdrowie i piękno trawnikowi, szkodząc pozostałej części ogrodu. Dlatego pokażemy Ci najlepsze narzędzia do skutecznej i prostej eliminacji chwastów.
Ci niechciani goście nie tylko swobodnie poruszają się po trawniku. Pozbawiają one również uprawy i zasiewy cennych zasobów, stanowią schronienie dla najstraszniejszych szkodników oraz psują wystrój kwietników, rabat i innych elementów dekoracyjnych. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte, mogą zdusić bardziej odporne odmiany traw. Trawnik pełen chwastów to plama na każdym ogrodzie, a także poważne zagrożenie dla samego trawnika.

Bruzdownice ogrodowe

Podobna wielkością do kielni ogrodowej, bruzdownica wyróżnia się zwężającym się półokrągłym ostrzem, które jest szersze i bardziej elastyczne niż narzędzie stolarskie o tej samej nazwie. Wyróżnia się precyzją, w odróżnieniu od innych narzędzi umożliwia selektywne odchwaszczanie. Jest to niezbędne, jeśli chwasty znajdują się na środku trawnika lub na szczególnie delikatnych rabatach kwiatowych.
Jeśli chwasty zajmują duży obszar, nie ma nic lepszego niż kosiarka, herbicydy lub inne rozwiązania, jak wyjaśniono w następujących punktach. Jednak chwasty zwykle rosną w rozproszeniu, dlatego eksperci ogrodniczy zalecają, aby w miarę możliwości odchwaszczać je ręcznie.
Dzięki bruzdownicy ogrodowej uzyskuje się również bardziej trwałe odchwaszczanie, ponieważ eliminuje ono chwasty na zawsze poprzez wyrywanie ich za korzenie, powodując najmniejsze szkody w ich bezpośrednim otoczeniu.

Brona ogrodowa

Mniej skomplikowany niż bruzdownica, brona chwastownik przypomina małą motykę, z podwójnym ostrzem na końcu, zwykle kwadratowym i rozwidlonym. Jego precyzja i wygoda sprawiają, że brona chwastownik jest idealnym narzędziem do pielenia i selektywnego wyrywania chwastów w większych ilościach niż dłuto ogrodowe.
Zwiększenie skuteczności tego narzędzia do usuwania chwastów z trawnika jest tak proste, jak wcześniejsze podlanie obszaru, który ma być odchwaszczany, ponieważ wilgoć ułatwia odchwaszczanie i usuwanie niepożądanych roślin, nawet tych najgłębiej rosnących.

Kosiarka

Odchwaszczanie dużych powierzchni trawnika jest łatwym zadaniem dla kosiarki do zarośli. Narzędzie to tnie chwasty na poziomie gruntu za pomocą nylonowego sznurka lub metalowego dysku, przymocowanego do obracającej się głowicy. Ze względu na swoją moc i wytrzymałość polecany jest do gęsto zachwaszczonych trawników, takich jak narożniki i obrzeża działki lub ogrodu.
Kosiarka nie jest jednak zalecana w dwóch okolicznościach: jeśli chwasty znajdują się w miejscach, które zagrażają trawnikowi (w pobliżu rabat kwiatowych, kwietników, sadów itp.) lub jeśli graniczą z pniem drzew i krzewów, ponieważ w obu przypadkach spowodują poważne szkody, w wielu przypadkach nieodwracalne.

Siatka do zwalczania chwastów

Chwasty, tak jak wszystkie inne rośliny, potrzebują światła słonecznego do fotosyntezy i przetrwania. Dlatego zastosowanie naturalnych barier, takich jak siatka przeciw chwastom, powstrzyma rozprzestrzenianie się chwastów w każdym miejscu w ogrodzie. Ten dodatek jest odporny, ekonomiczny i można go zainstalować w ciągu kilku minut, wycinając go zwykłymi nożyczkami i mocując za pomocą zszywek lub kamieni.
Wykonana z polipropylenu siatka na chwasty ma oczywiste ograniczenia. Jego umieszczenie jest ograniczone do krawędzi trawników, podstawy drzew lub rabat kwiatowych. Jest nieskuteczny w zapobieganiu chwastom rozproszonym (np. na środku trawnika, gdzie jego instalacja przyniosłaby więcej szkody niż pożytku).
Z drugiej strony, to akcesorium tylko zapobiega pojawianiu się chwastów, a nie służy do ich eliminacji, gdy już zaczną się rozwijać. Dlatego też zalecamy jego stosowanie w określonych miejscach ogrodu, uprzednio odchwaszczonych kosami, wyrywaczami chwastów, wyrywaczami chwastów lub herbicydami. Rozwiązanie to zostanie przeanalizowane w następnym rozdziale.

Herbicydy

Herbicydy, pomimo swojej złej reputacji, są potężnym sprzymierzeńcem w walce z uporczywymi chwastami. Ponieważ produkty te, przeznaczone do chemicznego tłumienia chwastów jednorocznych i warzywnych, w wielu przypadkach ulegają biodegradacji, a zatem nadają się do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
Aby pozbyć się wszystkich chwastów z trawnika, zaleca się stosowanie herbicydów totalnych. Rozwiązanie to okazało się skuteczne w przypadku dużych skupisk chwastów wokół trawnika lub sadu. Często jednak zdarza się, że chwasty rozmnażają się w środku ogrodu lub między uprawami, dlatego w tym przypadku zaleca się stosowanie herbicydów selektywnych. Są one przeznaczone do zwalczania określonego rodzaju chwastów, np. chwastów szerokolistnych, wąskolistnych itp.

Ściółkowanie w przypadku chwastów

Ściółkowanie, zwane również mulczowaniem lub mulczem, polega na rozłożeniu 10-15 cm warstwy materiału organicznego (trociny, kora sosnowa, suche liście, słoma owsiana itp.). Lub nieorganiczne (żwir wulkaniczny, marmur, kruszona ceramika itp.). Jego cel jest podobny do siatki przeciw chwastom, tj. stworzenie bariery pomiędzy światłem słonecznym a chwastami, przerywając w ten sposób ich cykl życiowy.
Oprócz zapobiegania rozmnażaniu się chwastów w ogrodzie, ściółka upiększa swoje otoczenie i dostarcza pożytecznych składników odżywczych do podłoża podczas cyklu rozkładu. W przeciwieństwie do siatki na chwasty, jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska i zrównoważone.

https://wyslijkwiaty.com/