15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

nasiona

Nasiona wiosennych roślin jednorocznych

Rośliny jednoroczne są zazwyczaj proste w uprawie, wysiewane wiosną wydają kwiaty w tym samym roku, następnie tworzą się na nich nasiona i rośliny zamierają. Piękne kwiaty do ogrodów można wysiewać już na początku kwietnia. Warto wybrać aksamitki, charakteryzujące się pomarańczowymi, pełnymi kwiatami. Dodatkowym atutem rośliny jest jej zapach. Te nasiona kwiatów wysiewa się do doniczek, następnie siewki wysadza się do gruntu. Uroczymi roślinami jednorocznymi do wiosennego wysiewu są astry. Istnieje wiele barwnych odmian astrów, które mogą różnić się też wielkością kwiatów i ich budową. Bratki to jedne z pierwszych roślin wiosennych, są bardzo wytrzymałe na przymrozki. Nasiona kwiatów wysiewa się do skrzynek jeszcze przed pierwszymi ciepłymi dniami.

Nasiona roślin wieloletnich

Rośliny wieloletnie inaczej zwane są bylinami. Mogą kwitnąć przez wiele lat, czasem tworzą cebule lub bulwy, dzięki którym zimują. Przykładem takiej rośliny jest dalia. Dalię można rozmnażać przy użyciu nasion lub właśnie bulw. Wieloletnimi, wiosennymi roślinami są fiołki wonne. Jedna saszetka z nasionami kwiatów pozwoli uzyskać wiele nowych roślin, które doskonale będą czuły się na ogrodowych rabatach. W ogrodach bardzo pięknie prezentują się czerwone, wieloletnie firletki oraz goździki.

Rośliny kwitnące do wiejskich ogrodów

Rośliny tworzą pachnące kwiaty, które kwitną na początku lata. Do wiejskich ogrodów poleca się nasiona kwiatów, jakimi są kosmosy oraz groszki pachnące. Miłośnicy kwitnących rabat kwiatowych często wybierają też dwuletnie lwie paszcze oraz cynie. Istnieje wiele barwnych odmian tych gatunków, dlatego zwykle występują one w postaci mieszanek kwiatowych. Oznacza to, że w jednym opakowaniu nasion kwiatów są różne odmiany. To sposób na barwną łąkę, imponującą rabatę kwiatową. Z wiejskimi ogrodami kojarzą się też nasturcje, łubiny, ostróżki i naparstnice.

Nasiona roślin pachnących

Pachnące rośliny sadzi się oraz wysiewa w miejscach biesiadowania. Polecane gatunki to między innymi jednoroczna maciejka, groszek pachnący lub lewkonia. Wysiew nasion kwiatów pachnących sprawia, że ogród zamienia się w barwny i aromatyczny zakątek. W takim miejscu nie powinno zabraknąć też wonnych ziół. Na pewno jest to lawenda, szałwia, tymianek i melisa. Zioła w ogrodzie to też sposób na uzyskanie świeżych przypraw. Pachnące rośliny będą też przyciągać do ogrodu motyle oraz pszczoły. Niektóre gatunki odstraszają komary oraz inne insekty. Przyjazne dla pszczół są zioła, nagietki, astry i ostróżki.