19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

symbolizm

Symbolizm w sztuce – najważniejsze informacje, które musisz znać

Druga połowa XIX wieku przyniosła kilka ważnych nurtów w sztuce. Obok impresjonizmu i będącego alternatywą dla akademickiej sztuki realizmu powstał symbolizm. Ten stawiający na mistycyzm, sprzeciwiający się obiektywizmowi gatunek szybko zdobył szerokie grono zwolenników. Zobacz, czym charakteryzuje się symbolizm w sztuce.

Symbolizm w sztuce – charakterystyka

Symbolizm w sztuce narodził się w drugiej połowie XIX wieku we Francji jako alternatywa dla naturalizmu. Dzieła symboliczne miały skupiać się na prezentowaniu tego, co metafizyczne, co można poznać tylko przez emocje, podświadomość, wewnętrzną wrażliwość i intuicję. Dlatego obrazy miały prezentować analogie, skróty myślowe i przede wszystkim symbole.

Z tej przyczyny symbolizm skupiał się na specyficznej tematyce. Prace typowe dla tego okresu odważnie sięgały do znanych motywów literackich, mitologii czy tego, co fantastyczne i nadzwyczajne, aby zaprezentować ogólnoludzkie problemy psychologiczne. Twórcy często uciekali w sferę snów, marzeń i podświadomości w celu przedstawienia konkretnego zagadnienia społecznego.

Do dziś symbolizm w sztuce cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników malarstwa. Jeśli i Ciebie fascynują dzieła utrzymane w tym stylu, zobacz ofertę internetowej galerii https://www.gallerystore.pl/symbolizm.

Symbolizm w malarstwie – najważniejsi twórcy

Jak każdy kierunek w sztuce, również symbolizm ma swych wybitnych przedstawicieli. Jednym z pierwszych, a przy tym najważniejszych przedstawicieli symbolizmu, jest Gustaw Moreau – grafik i malarz francuski, który zasłynął m.in. obrazem „Orfeusz” z 1865 roku czy dziełem „Europa i byk” z 1869 roku.

Wybitnym przedstawicielem symbolizmu jest też z pewnością Arnold Bocklin – szwajcarski grafik, rzeźbiarz i malarz. Nie wolno zapomnieć o artyście o nazwisku Pierre Puvis de Chavannes z Francji, którego dzieła przypominają freski. Twórca ten malował swe prace na płótnach, które następnie przyklejano do ścian.

Kolejnym ważnym przedstawicielem symbolizmu jest niewątpliwie Odilon Redon, który dzięki swym pracom pełnym symbolicznych przedstawień jest do dziś uznawany nie tylko za symbolistę, ale też jednego z prekursorów surrealizmu.

A jak przedstawiała się sytuacja na gruncie polskim? Również mamy się czym pochwalić. Wybitnymi przedstawicielami tego nurtu w Polsce byli Stanisław Wyspiański – twórca polskiego dramatu symbolicznego, malarz, grafik, architekt, poeta i dramaturg, a także malarz Jacek Malczewski.