Współczesne oświetlenie LED pozwala na dostarczenie energooszczędnego, efektywnego źródła światła do niemal każdego rodzaju pomieszczeń. Lampy typu plafon są najczęściej proste w formie, funkcjonalne, dostępne także w wersjach dedykowanych do konkretnych zastosowań czy elementami ozdobnymi. Jak dobrać plafon LED do pomieszczenia, na co zwrócić uwagę przy zakupie? Do jakich pomieszczeń pasują tego typu lampy?
Rodzaje plafonów LED do pomieszczeń i na zewnątrz
Dobrze dobrany plafon LED może być sposobem na zapewnienie ergonomicznego oświetlenia praktycznie każdego pomieszczenia: salonu, sypialni, kuchni, łazienki czy przedpokoju. Model z odpowiednią klasą szczelności sprawdza się także w zastosowaniach zewnętrznych. Plafony LED cechuje wiele parametrów decydujących o ich rodzaju, między innymi:
- kształt i wielkość – plafony okrągłe, owalne, kwadratowe i prostokątne;
- moc maksymalna, strumień świetlny, barwa światła, kąt świecenia,
- przewidywana żywotność, gwarancja producenta,
- źródło światła – zintegrowane czy wymienne,
- materiał wykonania,
- oprawa – biała, stalowa, szara, drewno lub w innych kolorach,
- obecność lub brak elementów dekoracyjnych,
- dodatkowa funkcjonalność, na przykład:
- czujnik ruchu,
- wysoka klasa szczelności IP,
- wytrzymałości mechanicznej IK,
- współpraca ze ściemniaczem,
- sposób montażu.
Przy doborze modelu plafonu LED warto uwzględnić te właściwości, dopasować je do pomieszczenia oraz sposobu użytkowania oświetlenia. Bardzo często producent udostępnia całą linię produktów o podobnym wyglądzie, które różnią się na przykład wielkością i rodzajem światła.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze plafonu LED?
Dobór plafonu do pomieszczenia powinien uwzględniać zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, techniczne. Jeżeli plafon LED ma stanowić główne źródło światła, powinien go dostarczać w odpowiedniej ilości. Strumień świetlny podawany w lumenach musi być wystarczający w stosunku do powierzchni pomieszczenia, z uwzględnieniem jego wysokości, przeznaczenia, potrzeb użytkowników. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, na przykład kuchni czy łazienki, ale również zastosowań lamp na zewnątrz budynków ważna jest klasa szczelności plafonu LED, odporność na wilgoć czy zachlapania. W korytarzach czy pomieszczeniach technicznych można rozważyć źródła światła z czujnikiem ruchu, które ułatwiają korzystanie z oświetlenia i są bardziej ekologiczne. Warto wybrać lampę sprawdzonej marki, o dobrej gwarancji, w szczególności w przypadkach plafonów LED ze zintegrowanym źródłem światła, w których nie ma możliwości wymiany żarówki jak w klasycznych propozycjach.
Podobne artykuły
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?
Czy warto zainwestować w zadaszenie basenowe?