15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

rekuperacja

Rekuperator – sprytny sposób na to, by Twój dom był eko!

Rekuperacja to rodzaj wentylacji coraz częściej wybierany przez inwestorów. Oprócz zmniejszenia rachunków na ogrzewanie daje jeszcze jedną, niezwykle ważną korzyść – pozwala spełnić wymagania techniczne dla budynków powstających (lub modernizowanych) w 2021 roku – nazywane standardem WT 2021.

Rekuperacja do tej pory wybierana była przez inwestorów głównie z dwóch powodów – zmniejszenia rachunków za ogrzewanie i czystszego, przefiltrowanego powietrza w domu. W 2021 roku dołączył do nich kolejny ważny element – spełnienie warunków Standardu WT 2021 i, co za tym idzie, zmniejszenie wartości współczynnika Ep.

Oszczędności na ogrzewaniu

Rekuperator pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki swojej metodzie działania. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, polega na wymianie zużytego powietrza na nowe przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła z wywiewanego powietrza.

Powietrze zewnętrzne pobierane jest przez czerpni zewnętrznej za pomocą wentylatora, a następnie przekazywane do wymiennika ciepła. To właśnie tutaj jest bezkosztowo ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Szukasz rekuperatora, który będzie Ci służył wiele lat? Wejdź na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html  i dowiedz się więcej!

Czyste powietrze w domu

Rekuperacja pozwala cieszyć się świeżym i czystym powietrzem. Przy podstawowym rodzaju filtra powietrze nawiewane czyszczone jest z kurzu. Jeśli zamontujemy filtry o wyższej klasie filtracji pozbędziemy się także cząsteczek pyłu PM 2.5 i 10, zarodników pleśni i grzybów, a nawet cząsteczek pyłu PM 1 oraz wirusów i bakterii!

Co więcej, rekuperacja pozwala skutecznie i bezustannie (niezależnie od pory roku i temperatury panującej na zewnątrz) wymieniać zużyte powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla na świeże, nowe.

Rekuperacja to mniej alergenów w powietrzu, brak konieczności wietrzenia i wychładzania budynku oraz większy komfort domowników!

Spełnienie nowych wymogów technicznych

Wreszcie, rekuperacja to odzysk energii, a więc niższe zapotrzebowanie budynku na ciepło. Rekuperator pozwala bowiem obniżyć EP nawet o 20 kWh/m2/rok! To zaś sprawia, że łatwiej jest spełnić wymogi standardu WT 2021, które muszą spełniać nie tylko budowane dziś domy, ale także te modernizowane.