13 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

kuchnia

Płytki podłogowe w kuchni – jak o nie dbać?

Czyste płytki podłogowe w kuchni pełnią niezwykle ważną rolę w utrzymaniu kuchennej higieny i czynności. To one są najbardziej narażone na zanieczyszczenia spowodowane przez resztki jedzenia, tłuszcz, kurz, domowe zwierzęta i wiele innych czynników zewnętrznych. Jak prawidłowo o nie zadbać, nadając swojej kuchni przyjemną czystość i komfort użytkowania?

Rodzaj płytek a detergenty

Podstawą doboru środków, które pozwolą doprowadzić płytki do porządku jest oczywiście ich rodzaj. Najczęściej spotykane są płytki ceramiczne, cechujące się bardzo dużą odpornością na wodę i wszelkiego rodzaju chemikalia. Są także mocne w starciu z uszkodzeniami mechanicznymi i zmienną temperaturą. Drugim, trochę rzadziej wybieranym rodzajem są płytki kamienne – mniej podatne na pęknięcia, lecz nieco trudniejsze w czyszczeniu. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Wybór adekwatnych detergentów i odpowiednia technika sprzątania przywrócą czystość płytkom niezależnie od ich materiału.
Trzeba pamiętać, że obowiązkową czynnością przed czyszczeniem płytek jest ich dokładne odkurzenie. Jak najbardziej można użyć do tego odkurzacza, jednak broniąc się przed zarysowaniami, warto postawić na miotłę z naturalnego lub sztucznego włosia. Dopiero po dokładnym odkurzeniu dalsze czyszczenie płytek ma sens.

Płytki ceramiczne – sposób czyszczenia

W przypadku płytek ceramicznych ważny jest ich rodzaj. Te z glazury i terakoty są nieco delikatniejsze, dlatego też najlepiej do czyszczenia zastosować ciepłą wodę i lekki detergent. Może być to odrobina płynu do mycia naczyń. Płytki gresowe są bardziej odporne na detergenty. Przy większych zabrudzeniach, można śmiało zastosować mocniejszy detergent przeznaczony do tego rodzaju płytek. Nie tylko chemiczne środki pomogą pozbyć się zabrudzeń. Warto korzystać z od lat znanych i sprawdzonych metod takich jak roztwór octu z wodą, który doskonale radzi sobie z tłuszczem, kamieniem i bakteriami. Można go po prostu wlać do wiadra i przemyć podłogę czystym mopem. Równie skutecznym sposobem jest mieszanka sody oczyszczonej i octu, w tym przypadku należy jednak sięgnąć po gąbkę. Jeśli borykasz się z poważniejszym problemem, jakim jest pleśń, użyj roztworu wody utlenionej z wodą w proporcji 1:1, który doskonale radzi sobie w takich sytuacjach.

Płytki kamienne – sposób czyszczenia

Inaczej sprawa wygląda w przypadku płytek kamiennych. Tutaj ocet nie tyle nie zda egzaminu, a jeszcze pogorszy sprawę! Płytki te najbardziej lubią wodę z ewentualnym dodatkiem lekkiego detergentu. Warto więc skorzystać z mopa parowego, który powinien sobie poradzić z mniejszymi zabrudzeniami. W przypadku tych większych, najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest użycie specjalnych detergentów przeznaczonych do płytek kamiennych. Po ich umyciu wodą warto je zaimpregnować, żeby jednak tych większych zabrudzeń uniknąć.

Oprócz prawidłowego doboru detergentów, bardzo ważna jest regularność sprzątania. Łatwiej jest usunąć pojedyncze zabrudzenia, niż te nawarstwiające się tygodniami. Dobry nawyk regularnego sprzątania poprawi komfort codziennego użytkowania kuchni i z pewnością zaoszczędzi stresu!