Sezon grzewczy trwa u nas około pół roku. Przez te kilka miesięcy domowy budżet jest dodatkowo obciążany przez koszty ogrzewania, które średnio pochłaniają 10% wydatków. Nic dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na oszczędności.Niestety, nie wszyscy wiedzą jak robić to mądrze.
Skutek jest taki, że jeszcze na długo przez zakończeniem sezonu kotłownia świeci pustkami, a domownicy chodzą po domu w grubych swetrach czy wełnianych skarpetkach. Nie tędy droga. Ogrzewając dom ekogroszkiem można palić efektywnie nie rujnując przy tym domowego budżetu.
Podpowiadamy jak obniżyć rachunki za ogrzewanie, zachowując zdrowy rozsądek i komfort cieplny domowników.
Wybierz odpowiedni opał
Jeśli dopiero stajesz przed decyzją jaki rodzaj ogrzewania wybrać, dobrze to przemyśl. Weź pod uwagę nie tylko wygodę, ale również późniejsze opłaty eksploatacyjne. Rozwiązań jest wiele, ale tylko ekogroszek łączy w sobie kilka różnych zalet. Jest nie tylko bardzo wydajny, łatwo dostępny ale również nie sprawia problemów w użytkowaniu. Jest też dużo tańszy niż inne źródła ciepła, a do tego ekologiczny. Dobrej jakości ekogroszek emituje niewielkie ilości szkodliwych substancji, więc przedrostek eko jest tu jak najbardziej na miejscu. Oczywiście są bardziej przyjazne środowisku rozwiązania, jak chociażby coraz popularniejsze pompy ciepła czy ogrzewanie gazowe. Jednak wiążą się one z dużo większymi kosztami zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji.
Nie oszczędzaj na jakości
Kiepskiej jakości paliwo to pieniądze puszczone z dymem – i to dosłownie! Ekogroszek o słabych parametrach nie zapewni właściwego komfortu cieplnego, jego zużycie będzie większe, więc o oszczędnościach można zapomnieć. Dlatego kupując ekogroszek nie oszczędzaj na jakości. Zamiast taniego opału wybierz dobry ekogroszek o wysokiej kaloryczności (powyżej 24MJ/kg). Mimo, że jest droższy spala się efektywniej, przez co jego zużycie będzie mniejsze. A to oznacza nie tylko rzadsze wizyty w kotłowni, ale i oszczędności w domowym budżecie.
Dopasuj kaloryczność ekogroszku do warunków
Ekogroszek o wysokiej kaloryczności jest bardzo wydajny, ale nie zawsze jest najlepszym wyborem. Przy dużych mrozach jego potencjał sprawdzi się idealnie, ale w cieplejsze dni część wytworzonego ciepła zwyczajnie się zmarnuje. Dlatego kupując ekogroszek warto wybierać palety mieszane, zawierające opał o różnej kaloryczności. Dzięki temu też można zaoszczędzić, bo ekogroszek o mniejszej wartości opałowej jest tańszy.
Kupuj online z darmową dostawą
Czy wiesz, że również opał możesz kupić w Internecie? Warto to robić, nie tylko ze względu na oszczędności, ale również na wygodę. Ekogroszek online jest tańszy niż w lokalnym punkcie sprzedaży. Dodatkowo oszczędzasz czas i paliwo zużyte na jeżdżenie od skupu do skupu w poszukiwaniu idealnego opału. Zamówiony w sklepie internetowym ekogroszek z dostawą, przyjeżdża zapakowany w worki, na paletach, co znacznie ułatwia jego rozładunek. Zamawiając ekogroszek w sklepie internetowym możesz też liczyć na darmową dostawę, która jest już właściwie standardem w większości sklepów.
Dobierz właściwy piec na ekogroszek
Kocioł na ekogroszek to zakup, który służyć będzie przez lata. Źle dobrany piec spowoduje większe zużycie opału, co wygeneruje wyższe koszty. Można tego uniknąć, dobierając moc kotła do powierzchni domu i jego zapotrzebowania cieplnego. Nie ma potrzeby kupować kotła ze sporym zapasem mocy, na tzw. wszelki wypadek. Mimo, że często rozwiązanie to sugerują sami sprzedawcy czy nawet producenci kotłów. Dane dotyczące zapotrzebowania budynku na energię cieplną znajdziesz w świadectwie charakterystyki energetycznej.
Wybierz właściwą temperaturę
Wiesz, że obniżenie temperatury w domu tylko o 1 stopień Celsjusza może zmniejszyć zużycie ciepła nawet o 6%? Niestety przegrzewanie domów to dość powszechny problem. W większości z nich temperatura panująca w pomieszczeniach jest zbyt wysoka. Zamiast zimą chodzić na bosaka i w krótkich spodenkach, lepiej cieplej się ubrać i obniżyć nieco temperaturę. Nie chodzi tylko o oszczędności, ale również o zdrowie. Optymalna temperatura dla większości pomieszczeń oscyluje w granicach 20-21 stopni. Tylko w łazience możemy pozwolić sobie na nieco wyższe wartości. Za to w pomieszczeniach, w których śpimy temperatura powietrza nie powinna przekraczać 19 stopni Celsjusza. Podobnie w kuchni, gdzie ze względu na pracę różnych urządzeń i tak zwykle jest ciepło.
Zadbaj o właściwą izolację cieplną budynku
Im starszy budynek tym gorsze ma parametry izolacyjności cieplnej, co niestety przekłada się na koszty ogrzewania. Warto wówczas pomyśleć nad termomodernizacją, która pomoże zoptymalizować zużycie energii grzewczej. Dzięki finansowemu wsparciu w ramach programu „Czyste powietrze” jest to dużo prostsze. Możesz uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę, z której sfinansujesz wymianę okien, elewacji czy zakup nowego urządzenia grzewczego. Warto wcześniej wykonać audyt energetyczny, który wskaże co należy zmodernizować i jakie rozwiązania zastosować, żeby zwiększyć izolacyjność budynku i obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Podobne artykuły
Do czego można wykorzystać magnesy neodymowe walcowe?
Zastosowania dławików kablowych – praktyczne rozwiązania w branży elektrycznej
Innowacyjne zastosowania palet w życiu codziennym i biznesie