19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

odwodnienia liniowe

Odwodnienia liniowe z tworzyw sztucznych – warto?

Jak pozbyć się wody, która gromadzi się w pobliżu domu – przy fundamentach, na chodniczkach, podjeździe, a nawet w garażu? Na szczęście współczesne budownictwo ma na takie wodne kłopoty bardzo proste remedium: odwodnienia liniowe. Pod tą nazwą kryją się specjalnie wyprofilowane elementy, korytka i studzienki, stworzone właśnie z myślą o deszczówce. Można je połączyć w taki system kanalizacji, który wyprosi deszczową wodę z każdego ze wspomnianych miejsc. Żeby zrealizować taki plan, wystarczy znaleźć producenta odwodnień liniowych i uważnie przyjrzeć się jego ofercie.

Jakie odwodnienia liniowe w okolicy domu?

Kanalizacja deszczowa to udogodnienie, które jest już instalowane we wszystkich przestrzeniach publicznych: taką instalację uwzględnia się podczas modernizowania dróg, montuje się ją na miejskich placach, podjazdach przy salonach usługowych czy w pobliżu hoteli. Jednak w takich miejscach muszą pojawiać się bardzo wytrzymałe korytka i studzienki – ze ściankami z betonu, a nawet z polimerobetonu. Natomiast właściciele domków jednorodzinnych i prywatnych posesji mogą zaprosić do siebie znacznie lżejsze systemy odwodnień.

Tworzywa sztuczne bardzo dobrze sprawdzają się i w tej branży. Materiał pozwala się dowolnie uformować, bo jest plastyczny – ale gdy przyjmie już kształt korytka, studzienki czy innej potrzebnej części, będzie bardzo dzielnie znosić różne obciążenia i pełnić swoją rolę. Odwodnienia liniowe wykonane z tworzyw sztucznych są oczywiście słabsze od betonowych, ale wystarczająco wytrzymałe, żeby pomagać w utrzymaniu porządku w okolicy domu, na osiedlu mieszkalnym. W odróżnieniu od odwodnień betonowych, są bardzo lekkie – i to znacząco ułatwia montaż, a wcześniej także transport.

Mocowanie odwodnienia liniowego polega na umieszczeniu go w nawierzchni – w taki sposób, żeby kratka przykrywająca korytko pojawiła się na gruncie, po którym się chodzi i na który spadają krople deszczu. Ta kratka jest zazwyczaj wykonana ze stali nierdzewnej – i ocynkowanej, żeby woda nie szkodziła kratce i żeby nie groziła jej korozja. Z kolei ścianki korytka, czyli części zrobione z tworzywa sztucznego wysokiej jakości, także są odporne na czynniki atmosferyczne – a nawet na substancje chemiczne, które mogłyby dostać się do korytka razem ze ściekami. Poza tym, ścianki wytrzymają też codzienne obciążenia, czyli kroki mieszkańców, koła rowerów czy samochodów – tyle że tę wytrzymałość wspiera jeszcze odpowiedni montaż. I właśnie dlatego to zadanie warto zostawić specjalistom, którzy znają się na montażu tego rodzaju systemów.