13 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

dach

Malowanie dachów – doskonała alternatywa dla wymiany dachu

Tak, jak fasady budynków wymagają okresowego odnowienia, tak samo jest to potrzebne w przypadku różnego rodzaju pokrycia dachowego. Malowanie dachów wiąże się nie tylko z jego odświeżeniem, ale także z zabezpieczeniem przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Chcąc mieć pewność, że dach zostanie dobrze zabezpieczony, warto stawiać na sprawdzonych fachowców i najlepszy sprzęt. 

Malowanie dachów Kraków – charakterystyka usługi

Malowanie dachów stanowi tańszą alternatywę wymiany całego dachu. Farba i prace odświeżające, pozwalają na przedłużenie żywotności poszycia dachowego, co przekłada się na bezpieczeństwo domowników. Czym jednak powinna charakteryzować się usługa o wysokiej jakości? Przede wszystkim istotny jest odpowiedni i nowoczesny sprzęt, taki jak specjalistyczne myjki wysokociśnieniowe na gorącą wodę. Proces nakładania farby powinien być poprzedzony jej podgrzaniem do 45°C, aby zwiększyć jej lepkość i wykluczyć konieczność stosowania rozcieńczalników. Pozwala to na osiągnięcie lepszej przyczepności, do konkretnej powierzchni dachowej. Jest to też rozwiązaniem ekologicznym, na co, szczególnie w dobie rosnącej eko-świadomości, warto zwrócić uwagę. 

Wynajmując taką usługę (malowanie dachów Kraków), najlepiej wybierać sprawdzone firmy, których jakość potwierdzają opinię zadowolonych klientów lub pisemna gwarancja, wydawana do każdego zlecenia. 

Jakie dachy można malować?

Każdy dach, niezależnie od materiału, z jakiego został wykonany, należy odpowiednio odnawiać. W zależności od rodzaju pokrycia, proces ten wymaga odpowiedniego podejścia. Malowanie dachów możliwe jest w przypadku: 

  • blachy, 
  • dachówki, 
  • gontu, 
  • drewna. 

Malowanie blachy 

Proces możliwy jest zarówno w przypadku gładkich arkuszy, jak i popularnej blachodachówki. Takie materiały podatne są na korozję, dlatego ich renowacja jest szczególnie istotna. Odpowiednie zabezpieczenie blaszanych powierzchni, pozwala na ich ochronę nawet do 20 lat. 

Malowanie dachówek

Dobre zabezpieczenie dachówek cementowych lub ceramicznych, pozwala na przedłużenie ich żywotności o długie lata. Na całość renowacji, składa się początkowe czyszczenie, późniejsza impregnacja i ostatecznie malowanie, dzięki czemu poszycie wygląda, jak nowe. 

Malowanie gontu

W przypadku gontu, proces malowania różni się w zależności od tego, czy pokrycie dachowe jest typu drewnianego czy bitumicznego. Gont drewniany stanowi szczególnie wymagające pokrycie dachowe, ale z uwagi na swoją naturalność, cieszy się dużą popularnością. Podatny jest na próchnicę i zagnieżdżanie się grzyba, dlatego bardzo istotne jest jego konserwowanie. 

Malowanie drewna

Podobnie, jak w przypadku gontu drewnianego, dachy wykonane z drewna, wymagają szczególnej pielęgnacji. Prace impregnacyjne, należy poprzedzić starannym wyczyszczeniem drewnianej konstrukcji, aby mieć pewność, że ta zostanie odpowiednio zabezpieczona. 

Zalety malowania dachów

Zalet procesu związanego z malowaniem dachów, jest naprawdę sporo, o ile firma świadcząca takie usługi, korzysta ze sprawdzonych środków i wiedzy fachowców. Przede wszystkim malowanie pozwala na zabezpieczanie każdego typu dachów, na drodze dostosowanych do konkretnego materiału procesów. Jest to też tańsza alternatywa wymiany całego dachu na nowy. Dobrze zakonserwowany dach, to gwarancja bezpieczeństwa domowników, jak i osób przebywających w otoczeniu budynku. Dodatkowo, efekt końcowy zachwyca i daje wrażenie nowego poszycia, przez co cały budynek lepiej się prezentuje.