15 października, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

weterynarz

Jak zadbać o psie zdrowie?

Szczeniak pojawiający się w naszym domu dostaje na start mnóstwo psich akcesoriów, które mają ułatwić życie i jemu i nam. Jednak, tak jak u ludzi, najważniejsze jest zdrowie i to ono definiuje najlepiej komfort psiego życia. Nasze domowe czworonogi są narażone na różne choroby, w zależności od wieku czy rasy i jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy zapewnić im najlepszą możliwą opiekę.

Jakich szczepień potrzebuje pies?

Szczepienie rozpoczynamy u szczeniaków, u których wcześniej pomyślnie przebiegło odrobaczenie. Leki przeciw pasożytnicze podajemy między 3 a 5 tygodniem życia psa. Następnie szczepimy szczeniaka zgodnie z kalendarzem szczepień zaczynając od 2 miesiąca życia. Obowiązkowe w Polsce jest szczepienie przeciw wściekliźnie, które powtarzamy co roku. Do szczepień podstawowych należą również te przeciwko parwowirozie, chorobie Rubartha, parwowirozie i na kaszel Kenelowy.

Dodatkowe, ale zalecane przez weterynarzy szczepienia dotyczą także boreliozy, babeszjozy, leptospirozy. Istotne zwłaszcza dla psów myśliwskich i spędzających dużo czasu w terenie.

Kiedy wybrać się z psem do weterynarza?

Z psem do weterynarza idziemy zawsze wtedy, kiedy coś nas zaniepokoi. Musimy pamiętać, że u psa choroby objawiają się najczęściej w zachowaniu. Oprócz oczywistych objawów alarmowych, jak wymioty, biegunki, drapanie skóry, o złym psim samopoczuciu świadczy także brak apetytu, apatia, niechęć do jakiejkolwiek aktywności. Wiele psów odczuwając ból staje się agresywnymi dla otoczenia i nie pozwala się dotknąć, co także powinno wzbudzić naszą czujność.

Starsze psy u weterynarza powinny bywać regularnie, większość psów po 8 roku życia wymaga 2 wizyt w ciągu roku. Wykonanie podstawowych badań jak morfologia krwi, badanie moczu i kału pozwala na szybkie wykrycie chorób nowotworowych, cukrzycy, ropomacicza a także wielu innych nieprawidłowości, w tym układu pokarmowego i kostnego. Podczas profilaktycznej wizyty weterynarz ocenia także stan sierści, pazurów i zębów, który może wskazywać na ewentualne niedobory w psiej diecie. 

Profilaktyka psich chorób

Do najlepszej profilaktyki należy dbanie o odpowiednią dietę psa. Bogata w mięso, i inne niezbędne składniki i wolna od zboża karma chroni psa przed wieloma chorobami i podnosi jego odporność. Profilaktycznie na układ ruchu i krążenia działa dostosowana do potrzeb i rasy psa aktywność. Przy okazji zapobiega też otyłości. Najlepszą prewencją chorób układu moczowo-płciowego jest wczesna kastracja i sterylizacja zwierząt, których nie planujemy rozmnażać. Do profilaktyki chorób należy także odrobaczanie, zapobieganie pchłom i kleszczom.