27 września, 2023

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

pokój dziecięcy

Jak wybrać ładne i bezpieczne meble dziecięce?

Zapewnienie bezpiecznej, stymulującej do rozwoju oraz ładnej przestrzeni dla dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Na pozór wydaje się to trudne, jednak kierując się naszymi poradami, można stworzyć niezwykle funkcjonalny, komfortowy i estetyczny pokój dziecięcy.

Czy warto kierować się trendami, wybierając meble dziecięce?

Jak w każdej dziedzinie życia, również w meblarstwie królują trendy. Czy warto nimi kierować się podczas meblowania pokoju malucha? Uważamy, że tak, ale z głową. Nowinki modowe idealnie sprawdzą się, gdy trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania – trendy w meblach dziecięcych wymienia blogstyle.pl. Godnym uwagi pomysłem jest zaaranżowanie w pokoju malucha mebli w uniwersalnych kolorach – bieli, szarości albo czerni. Warto zdecydować się na drewniane meble. Tego typu modele są nie tylko modne, ale i uniwersalne. Idealnie sprawdzą się zarówno dla młodszych oraz starszych dzieci. Warto zadbać, aby forma mebli nie była zbyt dekoracyjna, ponieważ tego typu rozwiązania mogą szybko „opatrzeć się” dziecku oraz znudzić. Świetnie sprawdzą się bardzo proste, klasyczne i modne meble w stylu skandynawskim. Podczas aranżowania pomieszczenia warto zwrócić uwagę na rozwiązania modułowe. Są nie tylko eleganckie oraz na czasie, ale i bardzo praktyczne.

Na co zwrócić uwagę, wybierając meble dla dziecka?

Decydując się na meble do pokoju dziecięcego, niezwykle ważne są nie tylko ich design oraz funkcjonalność, ale i także jakość. Warto zainwestować pieniądze w produkty wykonane z wytrzymałych materiałów np. naturalnego drewna. Bardzo często zdarza się, że maluchy niszczą delikatne meble z płyty kierowane ciekawością lub podczas zabawy. Kolejnym z ważnych aspektów, które koniecznie należy brać pod uwagę podczas urządzania pokoju malucha, są wymiary pomieszczenia. Pokoje dziecięce zazwyczaj są niewielkie, dlatego warto dobrze zaplanować rozmieszczenie mebli oraz sprawdzić, czy wybrane elementy się pomieszczą. Nie mniej istotnym kryterium wyboru wyposażenia jest dobranie poszczególnych elementów do potrzeb oraz wieku dziecka. Ponadto warto zaznaczyć, że mebelki do pokoju malucha powinny być stabilne, by nie przewróciły się na dziecko. Lżejsze modele warto przytwierdzić do ściany.

Jakie meble muszą znaleźć się w pokoju dziecka?

W zależności od wieku dziecka zmieniają się jego potrzeby co do mebli, które powinny znaleźć się w pokoju. Urządzając pomieszczenie dla noworodka i niemowlaka, kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniego łóżeczka. Dodatkowo bardzo ważnym meblem jest komoda, w której będą przechowywane kosmetyki, zabawki oraz ubranka malucha. Może ona dodatkowo pełnić role przebijaka, który jest kolejnym z niezbędnych elementów w pokoju maluszka. Przydatna może być także szafa. Z myślą o komforcie rodziców, warto zadbać o to, aby w pomieszczeniu znalazł się wygodny fotel, który będzie mógł być wykorzystany m.in. do karmienia dziecka. Pokój starszaka powinien mieć całkiem inne wyposażenie. Ciekawym pomysłem jest podzielenie go na 3 strefy – snu i odpoczynku, zabawy oraz nauki. W pierwszej z nich obowiązkowo musi znaleźć się łózko. Może mieć rozmaite formy i kształty – od bardzo prostego, klasycznego modelu aż po te inspirowane bajkami, w kształcie domku, wyścigowego bolidu czy karocy. Dodatkowo warto w strefie relaksu zaaranżować małą szafkę nocną oraz delikatne oświetlenie. Dobrze jest umieścić tam także pakowną szafę m.in. na ubrania dziecka. W strefie zabawy należy zaaranżować komodę bądź póki z koszami, w których będzie można posegregować i uporządkować zabawki dziecka. W kwestii dodatków warto pokusić się o kupno miękkiego dywanu bądź piankowej maty. Strefa nauki z komfortowymi biurkiem, krzesłem oraz oświetleniem idealnie sprawdzi się dla dzieci w każdym wieku. Już nawet 2-latki ucieszą się ze swojego kącika do rysowania, malowania oraz innych zabaw manualnych.