24 kwietnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

wynajem mieszkania

Jak sporządzić umowę pod wynajem mieszkania?

Najem mieszkania to dobry sposób na zagwarantowanie sobie stałego źródła dochodu. Nie na darmo inwestycje w mieszkania uchodzą za jedne z najbardziej opłacalnych. Jednak coraz częściej lokatorzy przysparzają naprawdę poważne problemy – nieregulowanie czynszu, niedbanie o mieszkanie, czy uprzykrzanie życia sąsiadom to tylko te najczęściej spotykane. Można się przed nimi zabezpieczyć podpisując umowę najmu. Jak ją sporządzić?

Umowę warto mieć na piśmie

W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że umowę najmu można zawrzeć ustnie. Wystarczy, że strony dogadają ze sobą wszystkie szczegóły – w tym zwłaszcza wysokość czynszu i termin jego zapłaty – a wynajmujący przekaże klucze najemcom. Jednak niepodpisanie umowy najmu właściwie nigdy nie jest dobrym pomysłu. Kiedy ma się dokument, zdecydowanie łatwiej udowodnić pewne kwestie i dochodzić swoich praw – przykładowo w przypadku niepłacenia przez wynajmujących czynszu. Co musi zawierać umowa najmu?

Zawsze należy prawidłowo oznaczyć jej strony. Trzeba więc wpisać do umowy prawdziwe dane wynajmującego i najemcy, w tym przede wszystkim ich imię, nazwisko, PESEL lub numer dokumentu tożsamość, a także adres do korespondencji. Dzięki temu – w przypadku problemów – możliwe jest dochodzenie swoich praw. W umowie najmu konieczne należy precyzyjnie określić wysokość czynszu oraz zasady ponoszenia innych opłat, np. za zużycie mediów. Warto jasno określić datę, do której trzeba je wpłacić oraz sposób w jaki należy tego dokonać. W ostatnim z tych przypadków najpopularniejszym rozwiązaniem jest przelew bankowy.

O czym nie wolno zapomnieć?

To, co musi zawierać umowa najmu zostało wskazane powyżej. Jednak warto uregulować w niej jeszcze inne zagadnienia. Treść umowy dostosowuje się przede wszystkim do tego, kto jest najemcom. Z pewnością inne wyzwania dla wynajmującego łączą się z najmem mieszkania studentom czy pracownikom, a inne przy przekazaniu go rodzinie. Zawsze należy jednoznacznie ustalić, w jakich okolicznościach najemcy będą musieli opuścić mieszkanie. Chodzi tu przede wszystkim o przeciwdziałanie trudnościom z pozbyciem się lokatorów nie wywiązujących się ze swoich obowiązków – przykładowo niepłacącym czynszu – czy poważnie zakłócających spokój w bloku.

Ze względu na fakt, że coraz częściej mamy do czynienia z tego rodzaju problemami, na popularności zyskują umowa najmu okazjonalnego mieszkania. Co prawda jej zawarcie jest nieco trudniejsze – wymaga wizyty u notariusza – jednak w zamian dużo prostsza staje się eksmisja lokatorów. W umowie tej zobowiązują się oni – właśnie wobec notariusza – do tego, że dobrowolnie poddadzą się egzekucji komorniczej. W praktyce oznacza to, że lokatorzy lekceważący swoje obowiązki czy obowiązujące ich zasady mogą być eksmitowani bez przeprowadzania długotrwałego postępowania sądowego. Dlatego umowa najmu okazjonalnego nieraz okazuje się najlepszą zachętą do terminowej zapłaty czynszu, naprawy wyrządzonych zniszczeń, czy wyprowadzki w terminie określonym przy wypowiedzeniu umowy.