7 grudnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

aluminiowe zadaszenie tarasu

O czym warto pomyśleć podczas urządzania tarasu? Sprawdzamy zadaszenia z poliwęglanu

Jak zwiększyć funkcjonalność tarasu, żeby móc korzystać z niego niezależnie do pogody? Rozwiązaniem jest jego zadaszenie, które może zostać wykonane z różnych materiałów. Różnią się one od siebie przepuszczalnością światła, szczelnością, ciężarem i oczywiście ceną. Co wyróżnia zadaszenia z płyt poliwęglanowych? Przede wszystkim ich lekkość, odporność oraz wygląd, który nietrudno pomylić z gładkim szkłem.

Kiedy zadaszenie tarasu to dobry pomysł?

Taras to przyjemne miejsce na świeżym powietrzu, gdzie można usiąść i odpocząć, zjeść posiłek z rodziną, albo spotkać się z przyjaciółmi. Nie zawsze jednak warunki pogodowe sprzyjają na tyle, żeby było to możliwe bez zadaszenia. Zadaszenie tarasu chroni przed silnym słońcem, a także przed deszczem, który mógłby nie tylko utrudnić odpoczynek, ale i zamoczyć znajdujące się na tarasie meble. Zadaszenie często wybiera się także w celu ochrony drewna tarasowego, jednego z najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych używanych między innymi do wykończenia podłoża tarasu.

Obawy w związku zadaszeniem tarasu pojawiają się głównie w sytuacji, gdy pod nowym dachem mają znaleźć się okna budynku. Czy w ten sposób w jego wnętrzu nie będzie zbyt ciemno? Dach, który nie przepuszcza promieni słonecznych, może się do tego przyczynić. W takiej sytuacji zalecany jest wybór paneli przepuszczających światło.

Inną możliwością jest wybór półśrodków, czyli składanego zadaszenia takiego jak między innymi parasol ogrodowy. Co ważne, tego rodzaju konstrukcje chronią taras przed słońcem i lekkim deszczem, jednak nie sprawdzą się podczas ulew i burz. Poza parasolem wybrać można także elegancką płócienną markizę, w tym modele zwijane manualnie albo elektrycznie, do których dołączony jest pilot do obsługi urządzenia.

Zadaszenie tarasowe o nowoczesnej formie doskonale pasuje do nowoczesnych budowli, fot. Palram.pl

Materiały pokryciowe stałego zadaszenia tarasu

Czy stałe zadaszenie tarasu sprawdza się lepiej, niż rozkładane płócienne markizy? Trudno o jednoznaczną opinię, jednak dachy drewniane, pokryte blachodachówką albo płytami poliwęglanowymi z całą pewnością są bardziej stabilne i zapewniają pełniejszą ochronę przed różnymi warunkami atmosferycznymi. To konstrukcje całoroczne, które dostosowane są do wysokich i niskich temperatur, deszczu, silnego wiatru i śniegu.

Jednym z popularnych, a zarazem pięknych materiałów, z których wykonuje się stałe zadaszenia tarasów, jest drewno. To materiał o dużej elastyczności, dzięki czemu nie trudno stworzyć z niego zaokrąglone elementy takie jak zadaszenia w kształcie litery S. Drewno jest bardzo trwałe i może służyć przez wiele lat, jednak dla utrzymania swoich właściwości wymaga ono regularnej impregnacji.

Inną możliwością jest wybór zadaszenia pokrytego popularną blachodachówką, która jest lekka, trwała i, podobnie jak drewno, nie przepuszcza światła. W przypadku tego pokrycia dachowego należy pamiętać, że blachodachówki będą wymagały postawienia wytrzymałej konstrukcji nośnej i wykonania podbitki, która zakryje blachę od spodu. Jako wadę takiego rozwiązania można wymienić hałas, który panuje pod zadaszeniem z blachodachówki w trakcie deszczu. Zaletą natomiast jest możliwość dopasowania jej wzoru do pokrycia dachu domu, dzięki czemu cały budynek wygląda spójnie wizualnie.

Delikatne oświetlenie sprawi, że spędzimy miłe wieczory na naszym zadaszonym tarasie, fot. Palram.pl

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – czy warto?

Poza materiałami wymienionymi wcześniej taras można zadaszyć także płytami wykonanymi z poliwęglanu tak jak w gotowych propozycjach zadaszeń na stronie palram.pl. Jest to bezbarwne i przepuszczające światło tworzywo sztuczne odporne na bardzo niskie i wysokie temperatury. Słynie z tego, że choć potrafi do złudzenia przypominać szkło, w rzeczywistości jest od niego znacznie lżejsze i odporniejsze na uszkodzenia. Zadaszenie tarasu może zostać wykonane z płyt z litego poliwęglanu, które są płaskie i wyglądają jak panele szklane, albo z płyt z poliwęglanu komorowego, podatniejszych na gięcie i mniej przejrzystych.

Zadaszenie tarasowe zapewni nam suche miejsce na tarasie także zimą, fot. Palram.pl

Ponieważ sam poliwęglan jest lekkim materiałem, nie wymaga on ciężkich konstrukcji. Elementy konstrukcyjne w wykonywanych z niego zadaszeniach tworzy się najczęściej z aluminium, czyli kolejnego lekkiego materiału, który nie wymaga żadnej formy konserwacji, jest trwały, odporny i łatwy do samodzielnego montażu.