21 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

piec

Jak działa i jakie zalety ma piec gazowy dwufunkcyjny?

Mieszkanie można ogrzać na wiele sposobów, a rozwiązanie gazowe jest w dzisiejszych czasach najpopularniejsze. Nic w tym dziwnego, gdyż przebiega szybko i sprawnie, potrafiąc ogrzać nie tylko wodę w kaloryferach, ale również w kranach. Dla uzyskania tego efektu potrzebny będzie właśnie piec gazowy dwufunkcyjny. Jak działa to urządzenie i z czego jest zbudowane? Warto się temu przyjrzeć.

Piec dwufunkcyjny – jak jest zbudowany?

Piec tego rodzaju jest urządzeniem służącym do podgrzewania wody w domowych instalacjach. Zasilany jest gazem ziemnym, a dzięki zamkniętej komorze spalania potrafi on zapewnić ogrzanie nie tylko wody w kaloryferach, ale również w kranach. Jego budowa jest prosta, a zarazem bardzo sprawnie działająca. 

Co składa się na piec gazowy dwufunkcyjny?

  • palnik gazowy wraz z zapłonnikiem,
  • armatura i orurowania gazowe, jak i wodne,
  • nagrzewnica,
  • pompa obiegowa, która zapewnia krążenie wody w instalacji,
  • manometr lub czujnik ciśnienia,
  • przełącznik trybów pracy kotła, który tworzy zawór trójdrogowy.

Czasem zdarza się również, że istnieje opcja odzyskiwania ciepła ze spalin, co przekłada się na jeszcze wyższą sprawność sprzętu. 

Jakie zalety ma posiadanie pieca dwufunkcyjny?

Wiedząc już, jak zbudowany jest piec dwufunkcyjny, można się domyślać jego największej zalety. Sprzęt ten jest bardzo kompaktowy, co przekłada się na możliwość instalacji w domach, gdzie nie przewidziano miejsca na kotłownię. Zmieści się on również w większości łazienek, nie zabierając wiele miejsca, a dostarczając ciepłą wodę do każdego z pomieszczeń. 

Kolejną zaletą będzie na pewno cena, która jest znacznie niższa, niż zakup tradycyjnego kotła i podgrzewacza wody z osobna. Warto też pomyśleć przyszłościowo i zdać sobie sprawę, że przeglądy też będą kosztować mniej, bo będzie się płacić znów tylko za jeden sprzęt, a nie dwa. 

Jak widać, piece te są uniwersalne i tanie, przez co nic dziwnego, że znalazły wielkie grono użytkowników. 

Kiedy wybrać ten rodzaj pieca?

Warto wiedzieć, że piec gazowy dwufunkcyjny nie zawsze się sprawdzi, jednak zwykle jest wystarczającą opcją. Kiedy warto go stosować?

  • Kiedy odległość od kotła do miejsc, skąd używana ma być ciepła woda, nie przekracza dziesięciu metrów. W innym wypadku efektywność może spadać.
  • Wtedy, gdy mało prawdopodobnym jest korzystanie z kilku miejsc poboru wody jednocześnie.