21 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

firany długie

Jak dobrać długą firanę do okien?

Długie firany to rozwiązanie szalenie korzystne dla niejednego wnętrza. Aby mogły prezentować się jak najlepiej, należy nie tylko dopasować tkaninę i wzór, ale również długość firanki kierując się nie tylko wysokością okna, ale również wymiarami innych elementów w całym pomieszczeniu.

Dla jakich pomieszczeń firany długie będą lepszym wyborem?

Firany i zasłony w bardzo ciekawy sposób mogą poprawić proporcje wnętrza – delikatnie je wydłużyć optycznie lub zagospodarować dużą, jasną przestrzeń. Mogą także „zmiękczyć” surowy, nowoczesny charakter salonu lub sypialni, nadając mu bardziej subtelnego wdzięku.

Raczej unika się stosowania długich firan i takich samych zasłon w przypadku ciasnych i ciemnych pomieszczeń, ponieważ mogą one nieco zmniejszyć optycznie wnętrze.

Długie firany – do jakich rozmiarów okien?

Długie firany są najlepszym, a w zasadzie jedynym rozsądnym wyborem w przypadku drzwi balkonowych lub dużych drzwi i okien na taras. W sytuacji gdy okno zajmuje niemal całą ścianę od góry do dołu, krótka firanka do połowy zupełnie nie sprawdziłaby się w tej roli. Jednocześnie firany długie można spokojnie zastosować również w przypadku niewysokich okien – wtedy zasłonią one jednocześnie kaloryfery, które chcemy ukryć i stworzą wrażenie, jakby cała ściana w tej części pokoju była starannie przemyślana kompozycją składającą się z miękkich, starannie dopasowanych tkanin – zasłony i firany.

Kolorowa czy biała?

Coraz większą popularnością cieszą się firany długie wykonane nie tylko w kolorze śnieżnej bieli, lecz także w jej innych odcieniach, a nawet z bardzo wyrazistymi, kolorowymi haftami lub w całości wykonane w beżu, pudrowym różu czy błękicie. Kolorowe firany mogą świetnie komponować się w zestawieniu z ciemniejszymi zasłonami w podobnym kolorze. Mogą także fantastycznie prezentować się w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym, gdzie chce się zrezygnować z zasłon i pozostawić jedynie taką lekko kolorową, fantazyjną ozdobę okna, dopasowaną do reszty wystroju wnętrza. Natomiast wybierając śnieżnobiałą firanę, można uzyskać efekt rozjaśnienia wnętrza, i taka firana będzie świetnie współgrała z każdym kolorem zasłon, jak również okiennic czy ścian.

Jak dopasować firany długie rozmiarem?

Najważniejsze kryterium prawidłowego doboru firan to oczywiście ich rozmiar. Zależy on od mocowania firany na karniszu – za pomocą przelotek, szelek lub żabek. Wybierając firanę wieszaną na żabki, należy wziąć pod uwagę jej długość od klipsa żabki do podłogi. W tym przypadku trzeba do długości potrzebnej firany dodać około 5 cm, aby móc wykonać zakładkę zwiększającą wytrzymałość firany na obciążenia. W przypadki firan z przelotkami będzie to długość firany od górnej części otworu do podłogi, podobnie z szelkami.

Zanim kupisz konkretne firany długie, dokładnie zmierz ścianę, przy której ma wisieć firana, tak aby jej dolna krawędź kończyła się około 2 cm nad podłogą. Większa przestrzeń nie jest ani zbyt estetyczna ani potrzebna – 2 cm to dość, by firana nie zbierała kurzu z podłogi i nie niszczyła się od spodu, a przy okazji zakrywała niemal całą ścianę i prezentowała się znakomicie.