20 kwietnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

agregat wody lodowej

Czym jest i jak działa agregat wody lodowej?

Agregat wody lodowej służy tak naprawdę do odprowadzenia ciepła z cieszy podczas procesu klimatyzacji. Agregat wody lodowej jest wykorzystywany do utrzymania bardzo precyzyjnych technologicznych procesów wymagających konkretnych parametrów powietrza. Powiedzmy sobie o agregacie wody lodowej nieco więcej.

Chiller: urządzenie, które wspiera przemysł

Każdy z układów wody lodowej do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje dopasowania do każdego pomieszczenia, które może wykonać specjalista na podstawie bilansu cieplnego obciążenia budynku, który pozwala określić moc agregatu wody lodowej. Na sam koniec konieczne jest przeprowadzenie weryfikacji urządzeń z hydrauliczną instalacją.

Warto powiedzieć sobie co nieco o chillerze. Woda lodowa powstaje właśnie w tym urządzenia. Jest to nic innego jak schładzacz cieszy. Trafia następnie do końcowego urządzenia, którym jest najczęściej wymiennik wentylatorowy ciepła. Ciesz schłodzona w parowniku trafia do chłodnic, które wykorzystują sam system dystrybucyjnych pomp. Zobacz profesjonalny sprzęt na https://energycool.pl/produkty/wytwornica-wody-lodowej-chiller/

Kolejnym wykorzystywanym procesem w systemach lodowej wody jest free-cooling, który za zadanie ma obniżenie kosztów eksploatacji układu, którego działanie trwa w zasadzie cały rok. Możliwe jest to dzięki użyciu chłodu, który zawarty jest w zewnętrznym powietrzu o niskiej temperaturze, na przykład zimą. Pozwala to na wytwarzanie wody schłodzonej bez angażowania chłodniczych sprężarek. Free-cooling może być pośredni czy też bezpośredni.

Czym jest i jak wykorzystuje się wodę lodową?

Czy wiesz czym jest woda lodowa oraz agregat wody lodowej? Liczne definicję wodę lodową określają jako chłodzący czynnik, który jest stosowany w systemach chłodzeniach. Woda lodowa jest najczęściej wykorzystywana w systemach klimatyzacja.

Chłodnicza instalacja działa w oparciu o wodę lodową w dużej mierze pod względem wyglądu, jak i także elementów zastosowanych przypomina nam system ogrzewania. Jedną z niewielu różnic jest właśnie zasilanie wodą zimną, a nie wodą o dosyć wysokiej temperaturze. Nazwa wody tego rodzaju jest związana z bardzo niską temperaturą, którą musi posiadać. Woda lodowa zazwyczaj ma od pięciu do dziesięciu stopni Celsjusza.

Woda lodowa występować może pod postacią czystej wody, jak i także pod postacią roztworu wody oraz środka przeciwdziałającego zamarzaniu. Wykorzystane jest zazwyczaj połączenie wody z etylowym glikolem czy też glikolem propylenowym, stosowane rzadziej są inne solanki.

Agregat wody lodowej ma za zadanie odprowadzić ciepło z niej. Właśnie w taki, a nie inny sposób powstaje woda lodowa, która w kolejnym etapie dostarczana jest do wymienników wentylatorów ciepła czy też innych końcowych urządzeń.

Jakie są zalety wody lodowej? Instalacje, które wykorzystują wodę lodową do działania stanowią alternatywę dla klimatyzacji, która działa w oparciu o freon. Największą zaletą inwestycji w instalację z lodową wodą są późniejsze znacznie niskie koszty jej utrzymania. W tym przypadku koszty generuje jedynie energia elektryczna, która jest potrzebna do zasilania pomp oraz także siłowników sterujących.

Sporą zaletą jest także fakt, że instalacje z wodą lodową są bardzo przyjazne dla środowiska. Mniejsza ilość chłodniczego czynnika oraz do tego mniejsza emisyjność do atmosfery w momencie nieszczelności powoduje, że klimatyzatory z lodową wodą nie stanowią w żadnym wypadku zagrożenia dla naturalnego środowiska.

A gdzie jest zapotrzebowanie na wodę lodową? Klimatyzatory z lodową wodą są stosowane najczęściej w sporym instytucjach. Na układ lodowej wody składa się już wspomniany chiller, a więc agregat wody lodowej, odbiorniki wewnętrzne chłodu połączone z hydrauliczną instalacją. Woda lodowa jest stosowana zazwyczaj do odbierania ciepła.

Instalacje z lodową wodą dobrze się sprawdzają w bardzo dużych zakładach przemysłowych. Mowa tutaj o obróbce metali, w przemyśle sztucznych tworzyw, w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz także w odlewniach środków chemicznych. Ta metoda chłodzenia ma swoje zastosowanie również w medycynie. Woda lodowa używana jest do ochładzania urządzeń, które przeznaczone są do rezonansu magnetycznego oraz także laserów.

Jak widać na powyższym zastosowanie agregatów do wody lodowej jest sporo.