29 marca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Zbiornik na gaz przy domu

Zbiornik na gaz przy domu – lepiej kupić czy wydzierżawić?

Instalacja ogrzewania gazowego w domu wymaga podjęcia decyzji co do zakupu albo dzierżawy zbiornika na gaz. Od tej decyzji w pewnej mierze zależą nie tylko koszty inwestycji początkowej, ale i eksploatacji, a niekiedy nie są to jedyne czynniki, jakie trzeba uwzględnić przy podejmowaniu decyzji.

Nie zawsze jest wybór

Oczywiście nie wszyscy dostawcy muszą oferować oba modele współpracy – to kwestia polityk firm, natomiast przeważnie jednak zbiorniki gazowe można dzierżawić lub kupować na własność i dostawców oferujących te opcje warto szukać, bo to przekłada się na elastyczność oferty. Dzierżawa, choć może być tańsza, będzie też kłopotliwa, jeśli wybierze się mało solidnego partnera, bo w przypadku takich zbiorników nie można skorzystać z gazu dostarczonego przez inne firmy.

Dzierżawa a zakup zbiornika gazowego: szybkie porównanie

Zakup zbiornika jest opcją droższą (tym droższą, im większa jest pojemność), bo kosztuje czasem ponad dziesięć razy więcej niż roczna dzierżawa, a do tego trzeba pamiętać, że zarówno spora część napraw w trakcie okresu eksploatacyjnego, jak i utylizacja zbiornika po końcu jego eksploatacji będą obciążały budżet inwestora. 

W przypadku zbiorników dzierżawionych te problemy się oczywiście nie pojawiają, za to taka umowa silniej wiąże inwestora z jedną firmą. Tylko jeden dostawca może zaopatrywać dom w gaz, naprawiać butlę, a największym problemem jest to, że jeśli trafisz na niesolidną firmę, to możesz dostać zbiornik, który już wcześniej był parę razy montowany, ale klienci wypowiadali umowy. 

Mówiło się też, że problemem jest to, że w dzierżawie to dostawca będzie dyktował ceny gazu i zawsze będą one zawyżone. Jeśli znajdziesz uczciwego dostawcę, to niekoniecznie, ale w szerszym ujęciu rynek i tak jest na tyle nieprzewidywalny, że czasem opłaca się dzierżawa choćby dlatego, że tu dostawca ma obowiązek dostawy gazu, a przy własnym zbiorniku musisz martwić się, gdzie i za ile uda się kupić paliwo.

Kłopotliwe promocje

Do dzierżawy zbiornika gazowego firmy często zachęcają, stosując różne promocje na poszczególne elementy składowe swojej oferty. Przy tak niestabilnym rynku jednak oszacowanie ich opłacalności jest praktycznie niewykonalne. Żeby zdecydować się na dzierżawę, trzeba mieć pewność nie niskich cen, ale wysokiej jakości usług i wiarygodności dostawcy. 

Koszty zwykle w okresie 4-6 lat będą wyglądały podobnie, a tym, co będzie wyraźniej odróżniało zakup zbiornika gazowego od dzierżawy, będzie jakość współpracy i swoboda, jaką ma się przy eksploatacji instalacji grzewczej. Promocje, choć mogą dać pewne korzyści, nigdy nie powinny być podstawowym argumentem przy podejmowaniu decyzji.