15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

brama garażowa

Zakup bramy garażowej — o czym należy pamiętać?

Garaż jest miejscem, które warto mieć, jeżeli ktoś jest posiadaczem pojazdu mechanicznego. Chyba wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że garażowane auto dłużej utrzymuje swoją sprawność techniczną. Nie o tym jednak będzie mowa, ale o bramach garażowych, jakie zawsze staną na straży owego budynku. O czym należy pamiętać, przeglądając dostępne bramy garażowe?

Bezpieczne bramy garażowe

Przed zakupem, warto poznać poszczególne rodzaje bram, jakie oferowane są przez współczesnych sprzedawców. Otóż konsumenci mają do wyboru:

  • bramy rolowane,
  • bramy uchylne,
  • bramy segmentowe boczne,
  • bramy segmentowe górne.

Niezależnie od tego, na jaki dokładnie model się postawi, należy sprawdzić, czy ma się do czynienia z bramą zapewniającą maksymalny poziom bezpieczeństwa. Bramy Tychy posiadają oznaczenia, jeżeli chodzi o klasę odporności. Oznaczane są one od RC1 do RC6. Im wyższe będzie RC, tym większa pewność, że produkt będzie bezpieczniejszy.

Ciepło w garażu

Temat, o którym zapomina wielu nabywców bram garażowych. Ciepło ucieka nie tylko przez okna i drzwi znajdujące się w domu. Ono może również uciekać przez garaż, a dokładnie przez jego drzwi – jeżeli to miejsce połączone jest bezpośrednio z domem. Należy więc sprawdzić, czy brama posiada właściwości termoizolacyjne. Jeżeli tak, to na jakim poziomie. I tutaj – podobnie, jak w akapicie poprzednim – należy wspomnieć, że im wyższe parametry, tym więcej ciepła pozostanie w środku. Jest to o tyle istotna kwestia, że wiele osób, w garażach ma także swój kącik do majsterkowania, z którego chętnie korzysta także w warunkach zimowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, współczynnik przenikania ciepła U dla bram garażowych, wynosi 1,3 W/(m²·K).

Ręczna czy automatyczna

Ostatnia z najważniejszych kwestii — jak sterowana będzie brama do garażu. Chyba łatwo się domyślić, że modele automatyczne są droższe. Te, które otwierane są ręcznie, są tańsze. Tutaj wyznacznikiem tak naprawdę powinien być posiadany budżet finansowy. Tak, dobrze pozwolić sobie na model, który można otworzyć przy pomocy jednego przycisku znajdującego się na pilocie, bez konieczności wysiadania z samochodu. Z drugiej jednak strony — zakup bramy nie musi obciążać znacznie budżetu domowego. Nie można też zapomnieć o tym, że nawet niezawodna automatyka, może czasem spłatać psikusa. Co jak brama się zatnie i nie będzie można wyjechać samochodem, a za trzydzieści minut trzeba będzie stawić się w pracy? Jak więc widać, obydwa te rozwiązania, mają swoje zalety, a także wady.