19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Pompa ciepła, klimatyzacja - Sevro

Serwis klimatyzacji i serwis pomp ciepła – kiedy i jak często?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularne, dlatego nikogo nie dziwi fakt, że przybywa osób zainteresowanych montażem klimatyzatorów oraz pomp ciepła. Dodatkowo są to urządzenia niezwykle ekonomiczne oraz ekologiczne, a za zakupem pomp ciepła przemawia również fakt możliwości uzyskania atrakcyjnego dofinansowania rządowego.

Rozważając zakup jednego z tych urządzeń warto jednak pamiętać, że do ich prawidłowego działania, niezbędne jest dokonywanie regularnych przeglądów technicznych obu instalacji. Jeśli interesuje Cię jak często należy serwisować urządzenia, kto powinien to robić i ile to kosztuje przeczytaj dalszą część tego tekstu. 

Dlaczego warto dokonywać regularnych przeglądów klimatyzacji?

Klimatyzator to urządzenie, które korzystnie wpływa na nasz komfort termiczny, jednak jego awarie są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zapchanie systemu klimatyzacji powoduje rozwijanie się we wnętrzu urządzenia grzybów, bakterii oraz pleśni, które mogą być przyczyną chorób, alergii oraz problemów z układem oddychania.

Kolejnym powodem, dla którego należy dokonywać regularnych przeglądów klimatyzatora jest komfort jego użytkowania. Klimatyzacja niepoddawana serwisowi pracuje głośno i pobiera o wiele więcej energii, niż sprawne urządzenie, co jest powodem znacznie wyższych rachunków za prąd.

Jak często warto serwisować klimatyzację?

Częstotliwość wykonywania przeglądów zależy głównie od zaleceń producenta, jednak najczęściej przyjmuje się, że powinny się one odbywać 2 razy w roku. Najlepszym terminem na wykonanie tego zadania będzie przełom września i października oraz jeden z wiosennych miesięcy, czyli marzec lub kwiecień. Reguła ta dotyczy jednak głównie klimatyzatorów domowych. W przypadku urządzeń pracujących w trudniejszych warunkach warto serwisować je częściej.

Montaż i serwis klimatyzacji Sevro Kraków

Najistotniejsze jest jednak to, by przeglądy były wykonywane przez firmę posiadającą odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie i wiedzę. Jedną z nich jest firma Sevro, oferująca fachowy montaż oraz regularny serwis klimatyzacji w Miechowie i okolicach oraz Krakowie.

Jak powinien wyglądać fachowy przegląd klimatyzacji?

Fachowy serwis klimatyzacji powinien dotyczyć głównie filtrów urządzenia oraz ich prawidłowego działania. Większość domowych klimatyzatorów posiada filtry wielorazowe, dlatego wystarczy jedynie ich sprawdzenie, zamiast wymiany na nowe. Innym istotnym aspektem serwisowania klimatyzacji jest sprawdzenie działania parownika, sterowników oraz wszelkich przewodów.

Na czym polega przegląd pompy ciepła?

Przegląd pompy ciepła jest jednym z wymogów gwarancji tego urządzenia oraz czynnością, która pomoże nam usprawnić działanie systemu i wykryć wszelkie usterki. Przegląd taki powinien być wykonany po raz pierwszy pod koniec pierwszego roku działania pompy ciepła i powtarzany w kolejnych latach.

Każdorazowo przegląd taki kończy się uzyskaniem wpisu do karty gwarancyjnej urządzenia oraz wypełnieniem specjalnego protokołu przeglądu. Może on mieć formę papierową lub elektroniczną. Co ważne, każde nieprawidłowości wykryte w pracy urządzenia powinny być zapisane w protokole wraz z zaleceniem naprawy usterki.

Montaż pompy ciepła Sevro Kraków

Kto może serwisować pompy ciepła?

Wszystkie czynności dotyczące pomp ciepła, takie jak podłączenie, pierwsze uruchomienie oraz regularny przegląd mogą odbywać się za pośrednictwem przedstawiciela producenta lub pracownika firmy posiadającej jego autoryzację. Dodatkowo wszelkie prace związane z czynnikiem chłodniczym mogą wykonywać jedynie fachowcy z uprawnieniami f-gazowymi.

Jak powinien wyglądać fachowy przegląd pompy ciepła?

Każdy przegląd oraz serwis pomp ciepła powinien zawierać cztery podstawowe czynności kontrolne, czyli:

  • kontrola układu górnego źródła pompy,
  • sprawdzenie układu górnego źródła urządzenia,
  • kontrola pracy obiegu chłodniczego,
  • sprawdzenie działania automatyki i poprawności nastaw.

Dalszy zakres prac serwisowych jest zależny od modelu urządzenia oraz jego typu. Zwykle działania te określone są w instrukcji montażu każdej pompy ciepła.