Rolety zewnętrzne dają duże możliwości regulacji dopływu światła słonecznego do wewnątrz budynku, a ograniczając nasłonecznienie pomieszczenia – zapewniają komfort termiczny. Systemy te doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i usługowych. Mimo, że jest to dość kosztowna inwestycja, doskonale jednak zastępuje klimatyzację w pomieszczeniu, będąc w dalszej perspektywie urządzeniem bardziej ekologicznym, bezpiecznym dla zdrowia, i mimo wszystko zdecydowanie bardziej ekonomicznym. Rolety zewnętrzne radzą sobie świetnie w pomieszczeniach, w których przesłony wewnętrzne nie do końca się sprawdzają.
Nie do przecenienia są właściwości zaciemniające rolet zewnętrznych, co pozwala je postawić w roli lidera na rynku przesłon okiennych. Doskonale wtapiają się w bryłę budynku, dzięki podtynkowemu montażowi, stając się jej integralną częścią. Świetnie komponują się ze stylem nowoczesnym, a to za sprawą swojego minimalistycznego designu, nadającego nietuzinkowego charakteru budynkom.
Rolety zewnętrzne dostępne na rynku
W zależności od sposobu montażu, rolety zewnętrzne przyjęło się dzielić na rolety zewnętrzne naokienne oraz rolety zewnętrzne adaptacyjne lub elewacyjne. Zakup rolet naokiennych wiąże się z przeprowadzeniem prac montażowych na etapie budowy domu. Dzięki uwzględnieniu ich w projekcie budynku, idealnie wprost wpisują się w jego bryłę i harmonijnie komponują się z elewacją. Te innowacyjne rozwiązania zawarte w systemie rolet zewnętrznych naokiennych, pozwalają nadać im miano najbardziej futurystycznych przesłon okiennych. Roleta staje się zatem częścią konstrukcyjną całej fasady.
W przypadku rolet zewnętrznych adaptacyjnych, montaż może się odbywać na każdym etapie budowy, a nawet po jej zakończeniu, ponieważ nie wymagają one montażu na ramie okiennej czy drzwiowej. Cały mechanizm skrywa się w kasecie, a jej kolor można dopasować do kolorystyki elewacji. Same lamele są niezwykle trwałe, gdyż wykonane z aluminium, a ich kolory także można dopasować do całego zamysłu kolorystycznego budynku.
Na jakich powierzchniach sprawdzą się rolety zewnętrzne?
Rolety zewnętrzne najczęściej są montowane w budynkach jednorodzinnych, rzadziej w budynkach kilkurodzinnych, a najrzadziej w blokach. Wynika to głównie ze specyfiki funkcjonowania osiedli mieszkaniowych i konieczności wystąpienia o pozwolenie montażu takiego systemu okiennego, który narusza elewację budynku, a zatem część wspólną. W przypadku budynków jednorodzinnych, możliwość montażu rolet zewnętrznych nie jest w żaden sposób ograniczona – konieczne jednak jest zaplanowanie całego systemu już na etapie budowy, jeżeli zależy nam na podtynkowym montażu, który jest de facto znacznie bardziej estetyczny. Jeżeli decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych w otworach okiennych już wzniesionego budynku, możemy zdecydować się na rolety zewnętrzne w kasecie.
Rolety zewnętrzne – czy to się opłaca?
Rolety zewnętrzne charakteryzują się bardzo praktycznym zastosowaniem. Ich montaż może odbywać się w każdym budynku, bez względu na to na jakim etapie budowie się znajduje. Konstrukcja rolet zewnętrznych stanowi świetną izolację termiczną oraz akustyczną, co jest nie bez znaczenia zwłaszcza w upalne dni, przy południowej ekspozycji okien, czy w przypadku lokalizacji budynku przy ruchliwej drodze. Stanowią też dość dobre zabezpieczenie okien przed uszkodzeniami mechanicznymi. Sama inwestycja wymaga sporego wkładu finansowego, ale w dłuższej perspektywie wydaje się się być bardzo praktyczna i funkcjonalna.
Podobne artykuły
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?
Czy warto zainwestować w zadaszenie basenowe?