19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?

Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?

Żaluzje okienne to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale także element mający ważną rolę w aranżacji wnętrz. W znaczący sposób wpływają one na komfort życia, ale stanowią aspekt dekoracyjny danego pomieszczenia. W ofercie producentów znaleźć możemy wiele różnego rodzaju żaluzji. Aby wybrać żaluzje idealne do naszego domu, zachęcamy do skorzystania z poniższego przewodnika. 

Żaluzje okienne – najpopularniejsze rodzaje

Jak wspomnieliśmy powyżej, w sprzedaży znajduje się wiele różnego rodzaju żaluzji. Różnią się one między sobą nie tylko wyglądem, funkcjonalnością, ale również przeznaczone są do różnego rodzaju pomieszczeń. 

Wyróżniamy cztery najpopularniejsze żaluzje okienne:

  • żaluzje pionowe
  • żaluzje aluminiowe
  • żaluzje drewniane 
  • żaluzje fasadowe 

Wybór odpowiednich żaluzji zależy od rodzaju okien, stylu wnętrza i preferencji. Niekiedy jednak podjęcie właściwej decyzji może sprawić sporo trudności. Aby ułatwić zakup żaluzji, poniżej prezentujemy charakterystykę poszczególnych ich rodzajów.

Żaluzje pionowe 

W przypadku żaluzji pionowych mamy do czynienia z rozwiązaniem idealnie nadającym się do przestrzeni publicznych i biur – podpowiada Marcin Zakrzewski – przedstawiciel firmy produkującej żaluzje: CzechRolety.pl. Ze względu na to, iż świetnie sprawdzają się w przypadku dużych okien oraz przeszklonych ścian, będą także właściwym wyborem w przypadku przestrzeni balkonowych oraz tarasów. 

Tego rodzaju zasłony nadają pomieszczeniu nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Z tego też względu często stanowią element stylu skandynawskiego. 

Lamele pozwalają także w dość swobodny sposób regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia oraz są doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o zapewnienie prywatności.

Żaluzje aluminiowe 

Dla tych, którzy chcą urządzić wnętrze w sposób bardziej nowoczesny, lepiej sprawdzą się żaluzje aluminiowe. Dzięki szerokiej gamie kolorów do wyboru oraz współczesnemu designowi są to modele doskonale nadające się do pomieszczeń utrzymanych w stylu minimalistycznym. 

Ze względu na odporność aluminium na korodowanie i uszkodzenia mechaniczne, są to żaluzje odpowiednie do takich pomieszczeń jak łazienka czy kuchnia. Oprócz tego dobrze sprawdzą się w sypialni, jako że gwarantują odpowiednie zaciemnienie, tym samym chroniąc wnętrze przed wpadaniem promieni słonecznych.

Dodatkowo żaluzje aluminiowe posiadają zaletę w postaci łatwego utrzymania ich w czystości.  

Żaluzje drewniane 

Jak zauważyliśmy na wstępie tego artykułu, żaluzje okienne sprawują nie tylko funkcje poprawiające komfort życia, ale również są świetną dekoracją. Bambus oraz inne drewno to materiał, który jest w stanie podkreślić ciepły i naturalny charakter wnętrza. Dobrze wpasowuje się w style klasyczne, choć wkomponowuje się również w inne rodzaje designów. 

Drewniane żaluzje doskonale sprawdzą się m.in. w salonie czy sypialni. Warto jednak zastosować ten rodzaj zasłon wszędzie tam, gdzie staramy się podkreślić naturalny charakter pomieszczenia. 

Zaletą tego rodzaju żaluzji jest także to, że posiadają właściwości izolacyjne. Dzięki temu w naturalny sposób pomagają utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu. 

Żaluzje fasadowe 

Systemy żaluzji fasadowych to rozwiązania stosowane na zewnątrz budynków. Tego typu nowoczesne i stylowe osłony okienne doskonale chronią przed słońcem. Tym samym umożliwiają precyzyjną regulację dopływu światła wpadającego do środka pomieszczenia, a także kontrolę temperatury. Fasadowe żaluzje są także cenione za walory estetyczne oraz wygodę użytkowania zapewnianą przez  zintegrowanie z systemami inteligentnego domu, co umożliwia automatycznie sterować i dostosowywać ustawienia żaluzji do warunków zewnętrznych.

Ten typ zasłon jest skierowany przede wszystkim dla okien o dużej powierzchni oraz w przypadku szklanych fasad. 

Żaluzje okienne – jaki rodzaj żaluzji wybrać?

Montaż właściwie dopasowanych systemów żaluzji okiennych pozwala nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność i aspekt praktyczny, ale również nadadzą wnętrzu stylu i charakteru. Istnieje kilka popularnych rodzajów zasłon odpowiadających różnym potrzebom, w tym także tym estetycznym. Żaluzje pionowe to wybór godny polecenia przede wszystkim do przestrzeni takich jak biura i pomieszczeń urządzonych w nowoczesnym stylu. Drewniane żaluzje okienne to sposób na wprowadzenie do wnętrza ciepła i podkreślenie jego naturalności. Fasadowe systemy są natomiast rekomendowane dla budynków, w których znaczną część powierzchni zajmują okna. Dedykowane są do użytku zewnętrznego, stanowiąc nowoczesne rozwiązanie pozwalające m.in. komfortowo regulować ilość wpadającego do pomieszczeń światła dziennego.