19 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Ręczne wykonanie podłogi Antique Oak

Podłoga drewniana z desek litych czy warstwowych: Którą wybrać?

Podczas wyboru podłogi do Twojego domu, musisz podjąć kilka istotnych decyzji. Wybór koloru i struktury drewna często stanowi największe wyzwanie, jednak wiele firm oferuje swoje produkty w dwóch wariantach — jako deski lite lub warstwowe.

Czym więc kierować się przy wyborze desek?

Deski lite 

Deski lite są wykonane w całości z jednego rodzaju drewna, co nadaje im prestiżowy i droższy charakter. Najczęściej produkowane są one z dębu lub jesionu, a ich wykończenie i wymiary mogą się różnić w zależności od producenta.

Należy jednak pamiętać, że podłogi lite są bardziej narażone na zmiany temperatury i wilgotności powietrza, co czyni je mniej zalecanymi na ogrzewanie podłogowe. Duża “praca” drewna sprawia, że deski lite najbardziej sprawdzają się w wersjach o szerokości 12-14cm. Im większa jest deska, tym bardziej prawdopodobne jest pojawienie się drobnych szczelin i pęknięć. Z tego powodu, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja desek

Ponadto, choć mówi się, że podłogi lite można wielokrotnie cyklinować, nie jest to zawsze prawda, zwłaszcza w przypadku desek ręcznie postarzanych, gdzie cyklinowanie oznaczałoby całkowitą zmianę powierzchni.

Deski warstwowe 

Deski warstwowe składają się z kilku warstw, które mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Zewnętrzna warstwa ma zwykle grubość 5 mm, a spodnia jest sklejką o grubości 15 mm. Jeśli zależy nam na podłogach warstwowych z konkretnego gatunku drewna, warto zwrócić się z pytaniem do producenta.

Bez względu na gatunek drewna, deski warstwowe lepiej radzą sobie ze zmianami warunków w pomieszczeniu. Zmienny układ słojów i wypustów w różnych warstwach ogranicza ryzyko powstania szczelin, niezależnie od wymiarów desek. Dlatego też, deski warstwowe są odpowiednie na ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do desek litych. 

Ważne jednak jest, aby pamiętać o rodzaju drewna w przypadku każdej z warstw podłogi, gdyż niektóre gatunki, takie jak buk i sosna, nie będą najlepszym wyborem. 

Ręczne wykonanie podłogi Antique Oak

Deski lite, czy warstwowe? 

Obserwując świeżo ułożoną podłogę, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest ona wykonana z desek litych czy warstwowych. Oczywiście, deski te różnią się nie tylko swoimi właściwościami – producenci przy ich produkcji korzystają z różnych gatunków drewna, co ma wpływ na ostateczną cenę. 

Warto zatem zawsze przemyśleć, gdzie dokładnie planujesz ułożyć podłogę i w jaki sposób z niej korzystać.

Jeżeli mimo wszystko masz jeszcze wątpliwości, skorzystaj z pomocy specjalisty. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na deski lite czy warstwowe, wszystkie produkty Antique Oak charakteryzują się wysoką jakością i stałą ceną.

Autor: Grzegorz Teter, właściciel Antique Oak