21 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Podłoga drewniana

Podłoga drewniana – jak ją pielęgnować, aby zachowała piękny wygląd na lata

Podłogi drewniane należą niewątpliwie do najpiękniejszych i najchętniej wybieranych materiałów wnętrzarskich. Ich zalety estetyczne jak i funkcjonalne są niezaprzeczalne, dzięki czemu zdobyły uznanie i renomę wśród inwestorów i architektów. Jednak, aby zachowały swój urok na długo, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Jakie są zasady pielęgnacji podłóg drewnianych? Podpowiadamy.

Podłoga drewniana doda klasy i elegancji każdemu wnętrzu. W ofercie Jawor-Parkiet znajdziemy zarówno deski jak i parkiety w szerokiej ofercie wymiarów oraz atrakcyjnej palecie dekorów. To m.in. FerigParkiet w układzie jodły angielskiej, jodełka francuska w postaci parkietu lub desek z kolekcji Chevorn czy oryginalnie stylizowane deski Retro Collection. Dzięki temu każdy może spełnić marzenie o pięknej drewnianej podłodze, idealnie dopasowanej do stylu i charakteru wnętrza. Podłogę wybieramy na lata, dlatego trzeba wiedzieć, jak o nią zadbać, aby przez cały okres użytkowania cieszyć się jej urokiem.

Pełna ochrona

Podłogi Jawor-Parkiet są zabezpieczane już na etapie produkcji. Producent oferuje trzy różne sposoby. Możemy zatem zdecydować się na produkt wykończony ośmioma warstwami lakieru UV, czterema warstwami naturalnego olejowosku lub ośmioma warstwami powłoki Fusion Hybrid. Każdy zapewnia pełną ochronę i sprawia, że podłoga drewniana jest trwała. Jednak, aby przez lata niezmiennie zachwycała swoimi naturalnymi walorami, nie można zapomnieć o właściwej pielęgnacji. Odpowiednie do tego środki znajdziemy w ofercie pielęgnatów Jawor-Parkiet. Są one specjalnie opracowane pod kątem konkretnego wykończenia.

Jawor Parkiet - Podłogi z Pazurem

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podłogę wykończoną olejowoskiem, musimy liczyć się z koniecznością wykonania wstępnej, jak i okresowej konserwacji. Zyskujemy za to niezwykle naturalną, antyalergiczną, półmatową powierzchnię z możliwością wykonania miejscowych renowacji, nawet we własnym zakresie. Po położeniu podłogi zalecane jest zabezpieczenie jej Olejem pielęgnacyjnym do podłóg olejowoskowanych z serii Jawor-Parkiet. Służy to ochronie krawędzi oraz szczelin przed wilgocią. Warto go regularnie stosować, aby utrzymać świeży wygląd powłoki, a w przyszłości uniknąć renowacji.

Podłoga wykończona fabrycznie lakierem półmatowym (lub matowym w przypadku kolekcji Design Experience) będzie wymagała wstępnej impregnacji przy użyciu Impregnatu do podłóg lakierowanych. Czynność należy przeprowadzić zaraz po montażu podłogi. Parkiet dębowy jak i deski zyskają większą odporność na działanie wody poprzez zabezpieczenie krawędzi, ograniczy to także wnikanie wody i brudu w fugi. Zaleca się zastosowanie Impregnatu również bezpośrednio po ułożeniu podłogi z powłoką Fusion Hybrid. Środek skutecznie chroni i pomaga zachować na długo jej świeży wygląd.

Codzienna pielęgnacja

Bez względu na to, jaki sposób wykończenia podłogi wybierzemy do naszego domu, to od nas w dużej mierze zależy jej estetyczny wgląd. Drewniana podłoga wymaga uwagi i codziennej pielęgnacji. O czym należy pamiętać, aby uniknąć uszkodzeń na powierzchni? Przede wszystkim woda, wilgoć, piasek czy drobne kamyki przyniesione z zewnątrz mogą porysować drewnianą podłogę. Dlatego musimy je usuwać niezwłocznie: wodę miękką ściereczką, a  pozostałe zanieczyszczenia używając miękkich zmiotek oraz odkurzacza z miękką końcówką. Jeżeli mamy zwyczaj chodzić po domu w obuwiu, wkładajmy wyłącznie miękkie obuwie. Ale biorąc pod uwagę fakt, że podłogi Jawor-Parkiet nadają się na ogrzewanie podłogowe, możemy chodzić po nich boso i czuć się komfortowo, a nasza podłoga tylko na tym zyska. Tak, jak nie jest po drodze podłogom drewnianym z obcasami i szpilkami, tak samo zarysować je mogą nóżki czy cokoły mebli. Dlatego meble trzeba zabezpieczyć filcowymi podkładkami. Starajmy się unikać również nadmiernych obciążeń podłogi.

Jawor Parkiet - Podłogi z Pazurem

A jak prawidłowo myć drewniane podłogi i usuwać zabrudzenia? Najlepsza do tego będzie delikatnie zwilżona ściereczka. Nie musimy martwić się o dobór właściwego detergentu, bowiem dedykowane środki Jawor-Parkiet dostaniemy w każdym salonie sprzedaży lub wygodnie kupimy na stronie jawor-parkiet.pl. Koncentrat do czyszczenia podłóg olejowoskowanych tworzy na ich  powierzchni delikatną warstwę ochronną. Dzięki temu ogranicza proces wymywania oleju i szarzenia drewna. Do bieżącego czyszczenia podłóg wykończonych lakierem, a także powłoką Fusion Hybrid służy Koncentrat do czyszczenia podłóg lakierowanych. Nie tylko czyści, ale jednocześnie tworzy na powierzchni podłogi delikatną warstwę ochronną.

Podłoga drewniana wymaga codziennej uwagi, ale wystarczy stosować klika powyższych zasad pielęgnacji, a także zadbać o odpowiednią wilgotność pomieszczenia na poziomie 40-60 procent. Z kolei nasza podłoga drewniana odwdzięczy się pięknym, naturalnym wyglądem, który będzie cieszyć oko przez wiele lat.