Palety drewniane to łatwo dostępny surowiec, który odznacza się dużą uniwersalnością. Są one chętnie wykorzystywane do użytku domowego, spełniając funkcję przedmiotów użytku codziennego, takich jak meble czy artykuły dekoracyjne. Ich niewątpliwa zaleta do bardzo dobry stosunek ceny do jakości, jako że do ich produkcji wykorzystuje się drewno. Palety można wykorzystać na różne sposoby zarówno w domu, jak i w ogrodzie, a dzięki swojej uniwersalności i ponadczasowości doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu. Jak i do czego wykorzystać palety drewniane? Podpowiadamy.
Dokładnie sprawdź stan palety
NIe zawsze każda paleta nadaje się do jej wykorzystania. Mimo że zdobycie palety nie jest skomplikowane, to już nie tak łatwo o produkt dobrej jakości i w należytym stanie. Palety z drugiej ręki, które wcześniej były w obrocie logistycznym, mają zwykle bardzo dobre parametry ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie – transport i przechowywanie ciężkich ładunków. Ich konstrukcja jest przystosowana do towarów odpowiedniej nośności dzięki zastosowaniu licznych wzmocnień i specjalnej obróbki drewna. Niestety, kiedy paleta wychodzi z obiegu, zdarza się że ląduje na składowisku śmieci na tyłach magazynu, gdzie jest przechowywana niezgodnie z zaleceniem producenta. Zwykle są to skrajnie szkodliwe warunki, czyli opady atmosferyczne i niskie temperatury powietrza, wpływają negatywnie na stan palety i na jej właściwości.
Z tego powodu, każda paleta, która trafi w nasze ręce w inny sposób niż zakup w składzie palet, powinna zostać bardzo wnikliwie sprawdzona, przede wszystkim pod kątem stabilności konstrukcji (ewentualne uszkodzenia mogą wymagać profesjonalnej naprawy), zawilgocenia drewna, pleśnienia i zagrzybienia, obecności szkodników w drewnie. Jeśli chcemy mieć pewność, że paleta jest w bardzo dobrym stanie, najlepiej jeśli kupisz ją w profesjonalnym składzie palet czy w hurtowniach palet, które oferują palety nowe, jak i sprzedaż palet używanych – odnowionych i najczęściej nieodbiegających niczym od stanu nowych produktów.
Największym uznaniem cieszą się europalety EPAL, które mają standaryzowane wymiary, a więc wszystkie produkty są identyczne, co znacznie ułatwia pracę. Są one wykonane z impregnowanego drewna, które wcześniej poddaje się obróbce termicznej w celu zabezpieczenia powierzchni przed wilgocią i działaniem szkodników.
Odpowiednio przygotuj paletę
Sprawdzenie stanu palety jest kluczowym etapem tworzenia mebli. Jeśli stwierdzimy, że paleta jest w kiepskim stanie – np. ma liczne uszkodzenia – najlepiej zrezygnujmy z niej i poszukajmy innej. Wszelkie zawilgocenia, naruszenia konstrukcji, braki gwoździ i deseczek, a także znaki działania szkodników są niedopuszczalne i stanowią realne zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania.
Każda paleta w odpowiednim stanie technicznym jest dobrym materiałem, choć surowym – czyli wymagającym odpowiedniej obróbki. Zanim zaczniesz z nią pracować, przystąp do oszlifowania jej powierzchni, aby pozbyć się ewentualnych drzazg i wyrównać powierzchnię – przejedź po niej dłonią, powinna być idealnie gładka. Na koniec pamiętaj o zabezpieczeniu drewna za pomocą specjalnego środka impregnującego do drewna, którego warstwa będzie znakomitą tarczą przed wilgocią i szkodnikami.
Kreatywność i pomysłowość to podstawa
Przygotowana paleta to znak, że możesz dać się ponieść swojej fantazji i stworzyć coś naprawdę niebanalnego, a mimo to praktycznego. Palety są bardzo uniwersalnym i wdzięcznym do pracy materiałem. Bardzo łatwo stworzyć z nich meble i przedmioty codziennego użytku lub po prostu elementy dekoracyjne, które staną się wizytówką twojego wnętrza. Doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i w ogrodzie, co zawdzięczają specjalnej impregnacji, chroniącej przed działaniem wilgoci. Dzięki temu, meble z palet mogą być bez obaw przechowywane na przydomowym tarasie, choć dla pewności dobrze jest je zabezpieczyć przed opadami, na przykład, okrywając je wodoodpornym materiałem.
Podobne artykuły
Najlepszy środek do czyszczenia kostki brukowej – jak wybrać idealny produkt?
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?