Obecnie spora liczba fryzjerskich salonów czy też barber shopów wygląda niezwykle elegancko, przypominając takie, które znamy z amerykańskich filmów. Niemniej jednak zanim dojdzie do otwarcia tego typu lokalu, należy przemyśleć jego aranżację. Poza oczywistymi zasadami dobrego smaku, konieczne będą meble fryzjerskie. Jak sprawdzić ich jakość przed zakupem i jak je później odpowiednio pielęgnować?
Jak sprawdzić jakość mebli fryzjerskich?
Jeśli będziemy mieć do wyboru mniej za więcej i więcej za mniej – nie obawiajmy się wyboru pierwszej opcji, gdyż lepiej będzie inwestować w coś porządniejszego, co posłuży przez długie lata, aniżeli w sprzęt niskiej jakości, który bardzo szybko się popsuje. Będzie to związane z koniecznością ponownej inwestycji albo drogiej naprawy, a nikt z nas nie lubi bezsensownego wydawania pieniędzy. Niewątpliwie nie zawsze jakość będzie szła w parze z wyższą ceną, dlatego warto się zorientować w tej tematyce i zrobić tak zwany research.
Bardzo istotne będzie to, jakie odczucia towarzyszą nam podczas pobytu w salonie, dlatego w czasie jego projektowania warto zwracać uwagę na funkcjonalność czy też na wygodę wybranej części wyposażenia. Niewątpliwie w lokalach o charakterze usługowym, to klienci są najważniejsi i o ich samopoczucie powinno się zadbać z wysoką starannością, niemniej jednak nie wolno zapominać także o pracownikach, którzy przecież przynoszą zyski dla naszego salonu fryzjerskiego. Żeby zapewnić odpowiedni komfort każdemu w naszym lokalu, wystarczy wybierać sprzęty odpowiedniej jakości. Dla pracowników będą to niewielkie fryzjerskie pomocniki, które zostaną wykonane z tworzywa sztucznego – takiego, które podlega łatwemu czyszczeniu, stabilne i właściwie wyprofilowane hokery, odpowiednio doświetlone fryzjerskie konsolety wraz ze sporych rozmiarów lustrem. Dla klientów zaś ważne będą głównie wygodne fotele, ale również właściwe fryzjerskie myjnie, w których można się łatwo zrelaksować.
Czyszczenie i pielęgnacja mebli fryzjerskich
Czyszczenie porcelanowych i metalowych elementów
Porcelanowe i metalowe elementy są najczęściej podstawą i bokami foteli. Nie musimy ich codziennie szorować, zaś chociaż raz albo dwa razy w tygodniu warto jest przetrzeć je za pomocą wilgotnej szmatki, żeby zebrać zgromadzony na nich kurz oraz włosy. Parę razy w ciągu miesiąca warto też przeczyścić porcelanie albo metalowe części środkami do sprzątania łazienki, albo mieszaniną wody, soku z cytryny i octu. Dzięki temu staną się one lśniące, zaś włosy i kurz nie będą się do nich przyklejać. Tego typu działanie sprawi też, iż fotele posłużą nam dłużej, ponieważ te produkty mają działanie konserwujące. Kiedy części te zaczną rdzewieć, warto nałożyć na nie preparat odrdzewiający albo colę. Na ogół wówczas należy odstawić fotele na pewien czas, żeby składniki mogły zacząć działać.
Czyszczenie elementów wykonanych ze skóry oraz innych surowców
Jeżeli używane przez nas meble fryzjerskie zostały pokryte skajem albo skórą, warto nabyć właściwe środki do ich czyszczenia. W wypadku wymienionych materiałów, warto stosować codzienne, delikatne czyszczenie, jak również delikatne przecieranie w przerwie pomiędzy kolejnymi klientami. Jest to bardzo istotne, gdyż kosmetyki i włosy wnikać mogą w materiał, tym samym go uszkadzając. Niewłaściwy sposób pielęgnacji może doprowadzić do przebarwień, wysuszenia i pękania skaju czy skóry.
Meble przygotowane z innych surowców, także mogą pochłaniać kosmetyki oraz włosy. W wypadku tkanin naturalnych, znakomitą metodą pielęgnacyjną będzie odkurzanie. Tego typu zabieg sprawdzi się na co dzień. Jest to prosta czynność, tym bardziej jeżeli zastosujemy wąską rurkę ze spłaszczeniem na jej końcu. Raz na pewien czas warto wyprać materiał za pomocą szmatki, którą nasączamy wcześniej płynem.
Składniki w środkach myjących
W wypadku elementów wykonanych ze skaju albo skóry istotne będzie to, żeby środki myjące miały w składzie wosk. Dzięki temu można dodatkowo zabezpieczyć dosyć delikatny materiał, jak i odżywić go. Tego typu zabiegi wzmacniają także kolor materiału i sprawiają, iż meble dłużej wyglądają jak nowe. Składnikami woskującymi są na przykład: wosk, terpentyna, oleje czy lanolina.
Podobne artykuły
Hokery szare czy hokery beżowe – które sprawdzą się lepiej w Twoim wnętrzu?
Łóżko w szafie – jakie są jego zalety?
Jak zoptymalizować przestrzeń biurową w firmie o solidne regały metalowe biblioteczne i na inne dokumenty?