15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

laptop dziecko

Jaki rozmiar laptopa będzie idealny dla dziecka?

Zakup laptopa dla dziecka to niemałe wyzwanie. Jako dorośli, często dorastający bez wszechobecnych wokół komputerów, niekoniecznie wiemy, które parametry takich urządzeń mają znaczenie w przypadku kilkulatka. Błędem byłoby założenie, że potrzeby dziecka względem sprzętu komputerowego są takie same, jak u dorosłego. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru? Jaki rozmiar będzie najlepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Dlaczego warto kupić dziecku laptopa?

Wielu rodziców zastanawia się nie tylko nad tym, jaki wybrać laptop, ale czy w ogóle kupować go dziecku. W dzisiejszych czasach trudno jednak wyobrazić sobie życie bez komputerów, a internet okazuje się najpełniejszym źródłem wiedzy. Dlatego im szybciej dziecko nauczy się korzystać z tych udogodnień, tym łatwiej będzie mu funkcjonować w różnych aspektach życia, zdobywać nową wiedzę oraz rozwijać swoje zainteresowania. Dostęp do komputera jest też coraz częściej wymagany przez szkołę, nie tylko podczas nauki zdalnej. Pierwsza klasa podstawówki to doskonały moment na podarowanie dziecku pierwszego laptopa. Oczywiście dostosowanego do jego wieku. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że będzie mogło z niego komfortowo korzystać.

Laptop 13 cali – najlepszy wybór na początek

Jeżeli kupujemy dziecku laptop, a nie komputer stacjonarny, to zapewne dlatego, aby mogło używać go w dowolnym miejscu – w różnych pomieszczeniach domu, w szkole czy podczas wspólnej nauki z kolegami. Sprzęt dla kilkulatka powinien być poręczny i stosunkowo lekki. W grę wchodzą zatem modele o mniejszej przekątnej ekranu. Laptop 13 cali wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście, istnieją także większe urządzenia o wciąż niskiej wadze, jednak zawdzięczają to najczęściej lekkiej obudowie. O ile jednak dorosły potrafi poszanować cenny sprzęt, tak dzieci miewają z tym problem. Dlatego właśnie warto poszukać laptopa z bardziej solidną obudową, która ochroni podzespoły w przypadku przypadkowego upuszczenia urządzenia lub wyładowania na nim dziecięcych emocji.

Laptop dla dziecka. Co się liczy poza rozmiarem?

Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na wybór laptopa 13 cali, nie należy się spodziewać, że tak mała obudowa pomieści nie wiadomo jak dobre podzespoły. W przypadku urządzenia dla dzieci nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ będzie używane w ograniczonym zakresie: do obsługi przeglądarki internetowej, edytorów tekstu, kalkulatora i prostych programów graficznych, ewentualnie niewymagających gier, jeśli jako rodzic na nie pozwolisz. Na początek w zupełności wystarczy podstawowy procesor ze zintegrowaną karta graficzną oraz do 4 GB RAM-u. Warto natomiast zainwestować w dysk twardy SSD zamiast klasycznego HDD, ponieważ jest szybszy, cichszy, a przede wszystkim bardziej odporny na uderzenia mechaniczne. Jeżeli chodzi o dodatkowe udogodnienia, to matowa matryca ułatwi korzystanie przy jasnym świetle, a wytrzymały akumulator okaże się bardzo pomocny, gdy dziecko zapomni zabrać ze sobą zasilacz.