Gdy ciepłe letnie noce odchodzą w niepamięć i zaczynają się pierwsze przymrozki i chłodny wiatr, to znak dla nas, że najwyższy czas wskoczyć w piżamę i wyciągnąć z szafy ciepłą kołdrę. Jest wiele sposobów na rozgrzanie się – kubek ciepłego kakao, wełniane skarpetki, otulacz, jednak często nie jesteśmy świadomi, że te wszystkie dodatki nie będą potrzebne, jeśli przygotujesz na chłodne dni również swoją pościel. Tkanina na ciepłą pościel zdecydowanie się różni od pościeli letniej – nie jest tak lekka i zwiewna, jednak dobrze wybrana, może zaskoczyć swoją miękkością i stać się nieodłącznym elementem naszego zimowego snu.
Wybierając pościel na jesienne i zimowe noce, pamiętaj że grubość splotu tkaniny ma istotne znaczenie. Im grubszy splot, tym cieplejsza tkanina i większy komfort termiczny. Zdecyduj się na naturalny skład, zrezygnuj ze sztucznych dodatków, które sprawiają że skóra nie oddycha, a w efekcie – poci się.
Pościel bawełniana
Bawełna jest bodaj najbardziej uniwersalnym materiałem o wyjątkowych właściwościach. Sprawdza się zarówno latem, jak i zimą, a poziom ciepła jaki zapewnia zależy w dużym stopniu od grubości splotu. Tkaniny pościelowe wykonane z wysokogatunkowej bawełny odznaczają się przyjemną miękkością, ale i dobrą odpornością na wyższe temperatury. Możesz spokojnie prać swoją pościel w pralce ustawiając wysokie temperatury – czasem producenci dopuszczają pranie nawet w 90 stopniach, ale najczęściej jest to 60 stopni. Możesz również ją suszyć w suszarce bębnowej, struktura tkaniny i jej walory estetyczne pozostają bez zmian.
Bawełna jest tkaniną przepuszczającą powietrza, a więc zapewniającą jego dobrą cyrkulację, dzięki czemu ciało się nie poci i nie czujesz dyskomfortu termicznego. Możliwość prania w wysokich temperaturach sprawia, że pościel z bawełny może być używana bez obaw przez alergików.
Pościel flanelowa
Pościel z flaneli odznacza się znaczną grubością i świetnymi właściwościami termoizolacyjnymi. Flanela jest tkaniną bawełnianą lub wełnianą, a za sprawą płóciennego splotu wykazuje małą podatność na wszelkie mechaniczne uszkodzenia, wynikające z użytkowania. Specjalny proces drapania, któremu jest poddawana, gwarantuje jej wyjątkową miękkość. Komfort spania w pościeli flanelowej można określić jako niepowtarzalny, z tej pościeli po prostu nie chce się wychodzić. Nie bez powodu, flanela jest używana do produkcji ciepłej piżamy i koszul na zimę.
Pościel satynowa
Satyna swą strukturą i składem bardzo przypomina bawełnę, różniąc się od niej jednak o wiele bardziej wyczuwalną miękkością i eleganckim połyskiem – te cechy z kolei zbliżają ją do szlachetnego jedwabiu. Satyna ma też swoje wady, jest mniej trwałą tkaniną niż bawełna i jest bardziej wymagająca pod względem utrzymania czystości. Wynika to przede wszystkim z dużej podatności na wysokie temperatury, dlatego pranie w temperaturze 60 stopni może ją zniszczyć dosłownie. Z tego względu właśnie satyna nie jest najodpowiedniejszym materiałem dla alergików i tu przegrywa z pościelą bawełnianą.
Pościel z minky
Tkanina minky kojarzona jest wciąż głównie z produktem o przeznaczeniu dla dzieci. Faktycznie, materiał ten jest wprost idealny dla delikatnej skóry dziecka, dzięki czemu rodzice na całym świecie go pokochali. Koce, poduszki, przytulanki, wykończenie zabawek, a nawet elementy garderoby – to główne przeznaczenie tkaniny minky. Niewiele jednak mówi się o pościelach z minky. Pościel z minky jest wyjątkowo miękka w dotyku, charakterystyczne niezwykle przyjemne w dotyku wypustki delikatnie muskają naszą skórę i gwarantują prawdziwy relaks. To wyjątkowy oddychający materiał o świetnych właściwościach termoizolacyjnych.
Podobne artykuły
Sztuczne choinki i bombki choinkowe – jak stworzyć magiczną atmosferę świąt?
Nowoczesne sposoby na dekorację ścian
Panele Ścienne Akustyczne – Idealne Połączenie Designu i Funkcjonalności