15 czerwca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

salon

Jak zagospodarować przestrzeń w salonie?

Salon to bez wątpienia miejsce szczególne w każdym domu i mieszkaniu – niezależnie, czy posiadanym na własność, czy też chociażby wynajmowanym. Z pewnością każdy z nas ma ambicję i potrzebę, aby to wyjątkowe miejsce zagospodarować w sposób najbardziej przemyślany, być może oryginalny, a być może w po prostu tak, aby było to jednocześnie miejsce komfortowe, dobrze się prezentujące i spełniające jak najwięcej funkcji. Łatwiej zdefiniować, trudniej osiągnąć… Poddając się zatem tym rozważaniom, warto zastanowić się, jak faktycznie mądrze rozplanować i urządzić dostępną przestrzeń pokoju dziennego tak, aby z jednej strony nie zbankrutować, ale również tak, aby zapewnić sobie maksimum użyteczności i wspomnianego już wyżej komfortu. Zapraszamy zatem do lektury przedmiotowego artykułu!

Warto na początku uświadomić sobie, że żadne, nawet sformułowane w najlepszej intencji rady nie mogą być traktowane jako jedyny obowiązujący wyznacznik tego, jak mamy postąpić w zakresie urządzenia przestrzeni domowej. Gdyby istniały jakiekolwiek „mądre głowy”, mogące zasugerować jedyną właściwą odpowiedź na pytanie, jak urządzić mieszkanie lub dom, to branżowa prasa wnętrzarska ani fachowe blogi internetowe nie pękałyby w szwach od najrozmaitszych, często całkowicie przeciwstawnych porad, rekomendacji, opinii, przemyśleń i zaleceń.

To powiedziawszy, można jednak w każdym razie wskazać, że opłacalnym i godnym polecenia może się okazać chociażby zakup porządnej, sprawdzonej, cieszącej się dobrymi opiniami, odpornej na zabrudzenie i możliwie bezproblemowo rozkładanej sofa. Salon jest w końcu tego rodzaju miejscem, w którym nie tylko spędzamy czas wolny, ale i w którym zdarza nam się przyjmować gości lub nawet – od czasu do czasu – zaoferować im nocleg. Wówczas rozkładana sofa, mająca potencjał do „przetransformowania się” w całkiem wygodne łóżko, będzie strzałem w dziesiątkę. W postaci zaś tradycyjnej nie zajmuje wcale aż tak dużo miejsca.

Ważna porada odnosi się również do sposobu jej położenia na podłodze, niezależnie od tego, czy mówimy o dywanie, panelach, parkiecie czy którymś z nowoczesnych rozwiązań typu żywica albo mikrocement. Otóż, warto zastanowić się i rozważyć kupno sofy lub tapczanu wyposażonego w specjalne nóżki, a nie zaprojektowanego z myślą o bezpośrednim położeniu większą częścią jej dolnej powierzchni na podłodze. Ma to znaczenie przy odkurzaniu, w trakcie którego chcemy przecież zapewnić sobie dostęp do z reguły trudno dostępnych przestrzeni. Podobna porada odnosi się zresztą do innych rodzajów mebli, nie tylko zaś do sofy, szezlongu czy też kanapy.

Podsumowując wywód sformułowany w ramach niniejszego artykułu, zdecydowanie warto wskazać, że sposobów na zagospodarowanie przestrzeni w salonie jest dokładnie tyle, ile osób podejmujących się zarządzania takim miejscem. Po prostu jest to niesamowicie subiektywna sprawa i nie jest możliwym sporządzeniem jedynej poprawnej „listy zalecanych kroków” tak, aby nasz salon stał się lepiej urządzonym, przyjemniejszym i bardziej eleganckim mieście. Niezależnie jednak od powyższych okoliczności, warto wskazać, że dobór, a następnie kupno odpowiednich mebli i różnorakich akcesoriów może być dobrym punktem wyjścia.

Wśród zalecanych do nabycia mebli często wspomina się chociażby sofy i kanapy, a to właśnie ze względu na ich praktyczność i wielość funkcji – mogą zarówno posłużyć jako miejsce do chwilowego relaksu, złapania odrobiny odpoczynku w trakcie kłopotliwego lub najeżonego wyzwaniami dnia, jak również stanowić zastępcze lub dodatkowe łóżko, chociażby dla odwiedzających nas gości.

Myśląc w ten sposób o zagospodarowaniu salonu, z pewnością unikniemy wielu problemów, czego wypada życzyć wszystkim czytelnikom!