Zima to niewątpliwie ciężki czas dla roślin ze względu na niskie temperatury, które negatywnie wpływają na nasadzenia w ogrodzie, okres jesienny to, czas w którym rośliny przechodzą w stan spoczynku, aby mogły, przetrwać zimę należy o nie odpowiednio zadbać i wykonać kilka niezbędnych zabiegów by nasz ogród odżył na wiosnę – https://zielonechwile.pl/zakladanie-ogrodow-wroclaw/.
Jak zabezpieczyć poszczególną roślinność w ogrodzie.
Większość zabiegów, jakie należy, wykonać w ogrodzie jesteśmy w stanie samodzielnie zrobić, niekiedy z braku czasu lub umiejętności, można skorzystać z szerokiej oferty firm, które profesjonalnie przygotują ogród na zimę.
1. Przygotowanie trawnika wymaga oczyszczenia z pozostałości ściętej trawy, liści, szyszek, tak aby nie zalegały, zimą pod śniegiem powodując rozwój pleśni, do tej czynności najlepiej użyć grabi lub w przypadku dużej powierzchni warto zainwestować w odkurzacz spalinowy bądź elektryczny, który znacznie przyśpieszy prace. Trawę kosimy, do momentu jej wzrostu na ogół jest to okres przypadający do drugiej połowy października, wielkość trawy ma znaczenie w wiosennym wzroście zbyt krótko przycięta może zmarznąć i nie zdołać zebrać odpowiedniej ilości składników pokarmowych niezbędnych w procesie wegetacji, z kolei zbyt długa przy naporze pokrywy śnieżnej zacznie gnić. Dodatkowo trawnik należy wzbogacić wieloskładnikowym nawozem przeznaczonym na jesienne nawożenie, który wzmocni system korzeniowy,a nie będzie powodował dużego wzrostu trawy. Warto też przed okresem zimowym przygotować odpowiednio instalację nawadniającą nasz ogród poprzez zamknięcie dopływu wody, która pod wpływem niskich temperatur zwiększa swoją objętość i może prowadzić do uszkodzeń rur rozprowadzających wodę.
2. Niektóre drzewa o gładkiej korze w okresie zimowym są, narażone na pękanie co powoduje wnikanie wirusów i bakterii prowadzących do wielu chorób, najbardziej narażone są drzewa owocowe, a także młode: kasztanowce, buki, graby. Sprawdzonym zabiegiem zabezpieczającym przed pękaniem drzew owocowych jest bielenie roztworem wapna, w przypadku drzew ozdobnych ta metoda rónież się sprawdzi, ale estetyczniej będzie wyglądać włóknina lub mata słomiana. Grunt pod krzewami i owocami należy starannie oczyścić z liści i pozostałości roślinnych, żeby uniknąć pojawienia się nornic i innych gryzoni.
3. Rośliny zimnozielone takie jak bukszpan, różanecznik, pierisy wymagają regularnego podlewania, żeby zwiększyć zapas wody niezbędny w czasie zimy, należy także zabezpieczyć je przed przemarznięciem, otulając powierzchnie wokół nich trocinami bądź korą, do osłonięcia nadziemnych części można użyć włókniny, która zabezpieczy roślinę przed wysychaniem.
Czego nie należy wykonywać w ogrodzie przed zimą?
- Zasilania traw i krzewów nawozami azotowymi, ponieważ powodują, wydłużenie okresu wegetacji co w konsekwencji może doprowadzić do przemarznięcia młodych pędów.
- Przycinać pędów roślin, witki nie zdołają zdrewnieć co doprowadzić może do infekcji i przemarznięcia.
- Montowanie podpór lub pergoli w okresie jesiennym istnieje ryzyko uszkodzenia korzeni roślin.
Podobne artykuły
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?
Czy warto zainwestować w zadaszenie basenowe?