5 marca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

ozonowanie

Jak ozonować pomieszczenie?

Ozonowanie to metoda dezynfekcji pomieszczeń ciesząca się obecnie dużą popularnością. Ozon jako najskuteczniejszy środek aseptyczny szybko radzi sobie z różnymi zagrożeniami – wirusami, grzybami, bakteriami czy alergenami.

Ozonowanie to metoda dezynfekcji pomieszczeń ciesząca się obecnie dużą popularnością. Ozon jako najskuteczniejszy środek aseptyczny szybko radzi sobie z różnymi zagrożeniami – wirusami, grzybami, bakteriami czy alergenami. Aby proces dezynfekcji był jednak w pełni skuteczny, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich zasad.

Na czym polega ozonowanie?

Ozon jest jedną z odmian tlenu, która zbudowana jest z trójatomowych cząsteczek. Tworzy warstwę ozonową i chroni Ziemię przed promieniowaniem nadfioletowym emitowanym przez Słońce.

Również ozon jest związkiem o bardzo silnym działaniu aseptycznym, który likwiduje drobnoustroje. Jego działanie bakteriobójcze jest znacznie silniejsze i szybsze od chloru. Ozonowanie jako proces polegający na generowaniu ozonu stosowane jest w celach dezynfekcyjnych.

Obecnie ozon używany jest do uzdatniania wody, a także bardzo dobrze sprawdza się w dezynfekcji pomieszczeń. Z jego pomocą możliwe jest oczyszczenie biur, placówek medycznych, zakładów gastronomicznych, hoteli, klubów sportowych oraz innych przestrzeni. Polecany jest także po zalaniu, powodzi. Ponadto ozonowanie likwiduje nieprzyjemne zapachy stęchlizny, pleśni, dymu, zwierząt domowych.

Jak należy ozonować pomieszczenia?

Do ozonowania pomieszczeń stosowane są urządzenia nazywane generatorami ozonu. Produkują ozon, który następnie rozchodzi się po pomieszczeniu i dociera do jego zakamarków, by likwidować drobnoustroje.

Jako że ozon jest toksyczny, ozonowanie powinno być prowadzone przez wykwalifikowany personel, który stosuje odpowiednie środki ochrony osobistej dla pełnego bezpieczeństwa tego procesu.

Najważniejsze zasady ozonowania pomieszczeń:

  • w pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta i rośliny,
  • z pomieszczenia należy wynieść wszystkie wrażliwe na ozon przedmioty, przede wszystkim wykonane z gumy naturalnej,
  • pomieszczenie musi być hermetyczne, czyli powinno być uszczelnione po uruchomieniu generatora ozonu, by nie przedostawał się on do sąsiednich pomieszczeń i na zewnątrz,
  • w ozonowanym pomieszczeniu nie można palić tytoniu, pracować z narzędziami mogącymi wywołać iskrę, płomień,
  • ozonowania nie można prowadzić w środowisku, w którym istnieje ryzyko wybuchu,
  • po zakończeniu ozonowania należy przewietrzyć pomieszczenia.

Przed dopuszczeniem ozonowanego pomieszczenia do użytkowania zaleca się wykonać pomiar stężenia ozonu – w tym celu stosowane są specjalne mierniki.

Zatem wtedy, gdy konieczna jest dezynfekcja biur i zakładów pracy, domu czy innych przestrzeni, najlepiej wybrać sprawdzoną firmę specjalizującą się z ozonowaniu.