Chcesz zacząć zarabiać na wynajmie posiadanego mieszkania? Przed podpisaniem umowy najmu lokalu zapoznaj się z naszym poradnikiem – podpowiadamy, jak znaleźć rzetelnego najemcę i zminimalizować ryzyko związane z udostępnieniem mu nieruchomości.
Sprecyzuj swoje oczekiwania względem najemcy
Jeżeli to niskie oprocentowanie lokat bankowych i innych produktów inwestycyjnych skłoniło Cię do zainteresowania się nieruchomościami, to pamiętaj, że najwięcej zarobisz, oferując mieszkanie w dużym mieście. Przykładowo osoby najmujące gotowe mieszkania Kraków przyciąga uczelniami, licznymi miejscami pracy oraz wyjątkowym klimatem. W zależności od wielkości i standardu mieszkania możesz np.:
- wynajmować lokal studentom – jeżeli mieszkanie jest duże, to możesz zarabiać na wynajmie poszczególnych pokoi,
- oferować lokal turystom – wynajem krótkoterminowy jest szczególnie popularny w dużych miastach i często bardziej opłacalny.
Niezależnie od tego, komu zamierzasz wynająć mieszkanie, określ swoje oczekiwania. Zadeklaruj się też w zakresie wysokości kaucji czy trzymania zwierząt. Te informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu. Dzięki temu nie stracisz czasu na rozmowy z potencjalnymi najemcami, którym nie będą odpowiadać zaproponowane przez Ciebie warunki.
Sprawdź najemcę, sporządź protokół zdawczo-odbiorczy
Wynajmujesz mieszkanie po to, aby na nim zarabiać. Podstawą jest zatem upewnienie się o rzetelności finansowej potencjalnego najemcy. Jak to zrobić? Możliwości jest kilka:
- Sprawdź najemcę w rejestrach dłużników – informacje o niespłaconych, przeterminowanych kredytach lub pożyczkach powinny być dla Ciebie ostrzeżeniem.
- Poproś o udokumentowanie zarobków – wystarczy, aby najemca przedstawił umowę o pracę czy wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa jego wynagrodzenie.
- Skontaktuj się z poprzednim wynajmującym – wystarczy, że potencjalny najemca udostępni Ci numer telefonu do właściciela mieszkania, które wcześniej wynajmował.
Jeżeli znalazłeś już uczciwego i wypłacalnego najemcę, czas spisać protokół zdawczo-odbiorczy. W dokumencie należy zawrzeć wskazania liczników znajdujących się w mieszkaniu oraz dokładnie opisać stan sprzętów i mebli.
Dobrą praktyką jest dołączenie do protokołu dokumentacji zdjęciowej. Może ona prezentować stan ścian, podłóg czy poszczególnych elementów wyposażenia mieszkania.
Podpisz umowę z najemcą i rozliczaj należne podatki
Z najemcą powinieneś zawrzeć umowę na piśmie, gdyż taka forma najlepiej będzie chronić Twoje interesy. Masz dwie możliwości – możesz zdecydować się na:
- zwykłą umowę – wówczas wystarczy, że zmodyfikujesz do swoich potrzeb jeden z szablonów dostępnych na stronach internetowych poświęconych tematyce nieruchomości,
- umowę najmu okazjonalnego – jej nieodłącznym elementem jest oświadczenie o poddaniu się egzekucji, które musi zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.
Umowa najmu okazjonalnego umożliwia szybką eksmisję lokatora zalegającego z czynszem. Jako właściciel wynajmowanego mieszkania nie będziesz musiał zapewnić eksmitowanemu najemcy lokalu zastępczego.
Aby w pełni skorzystać z zalet najmu okazjonalnego, będziesz musiał zgłosić umowę do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od jej podpisania. Jeżeli nie dopełnisz tej formalności, umowa będzie traktowana jako zwykła umowa najmu w formie pisemnej.
Podobne artykuły
Do czego można wykorzystać magnesy neodymowe walcowe?
Zastosowania dławików kablowych – praktyczne rozwiązania w branży elektrycznej
Innowacyjne zastosowania palet w życiu codziennym i biznesie