13 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Drewniane półki do łazienki

Drewniane półki do łazienki – czy to dobry pomysł? 

Drewniane meble i inne elementy wyposażenia mają niewątpliwe walory estetyczne, prezentują się wyjątkowo również w łazienkach. Idealna struktura sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, ciepłe i przyjazne. W łazienkach najwięcej stosuje się ceramiki, szkła, dlatego drewniane akcenty są jak najbardziej mile widziane. Niektóre osoby mogą mieć wątpliwości, ponieważ to pomieszczenie, gdzie gromadzi się mnóstwo wilgoci. Jednak wybór wysokiej jakości drewna, pokrytego właściwym impregnatem zapewnia bezpieczeństwo tego materiału.

Czy drewniane półki do łazienki są dobrym pomysłem?

Łazienkowy klimat można skutecznie ocieplić, w tym celu wystarczy dobrać właściwe elementy wyposażenia. Doskonałym pomysłem są drewniane półki do łazienki, nie przeszkadzają nawet duże ilości wilgoci, wahania temperatury, ryzyko zachlapania wodą. Oczywiście w tym celu konieczne jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie drewna, dedykowanym środkiem impregnującym. Dzięki temu nie może być mowy o jakichkolwiek zniszczeniach, pęknięciach, czy odkształceniach w wyniku działania wody. Przed wyborem drewnianych półek do łazienki należy upewnić się, czy są one wykonane z odpowiedniego gatunku drewna. Nie każdy bowiem jest dedykowany ich produkcji, gdyż są bardziej narażone na ewentualne pęcznienie. Gatunkami, które nadają się do produkcji szafek i innych mebli są dąb, buk, jesion – oczywiście po niezbędnym przygotowaniu do podstawowej obróbki. Często wybiera się również półki imitujące w wyglądzie drewno, czyli płyty MDF w różnych kolorach. To na pewno ciekawe i tańsze rozwiązanie, ponadto odporne na działanie warunków panujących w łazienkach.

Drewniane półki do łazienki

Drewno w łazience jest popularne

Decydując się na drewniane półki do łazienki warto zadbać o to, aby nie dotykały one ścian i innych mebli. W takiej sytuacji może dojść do tego, że skroplona para wodna zacznie spływać po ścianach, co doprowadzi do powstawania zacieków i zwyczajnie pomieszczenie będzie mało estetyczne. Wystarczy tak naprawdę tylko kilka milimetrów odstępu, aby zapobiec potencjalnym zniszczeniom wyposażenia. Drugim sposobem, równie koniecznym, jest zaimpregnowanie drewna specjalnymi substancjami. Ma to na celu ochronę przed potencjalnym wchłanianiem wilgoci gromadzącej się w łazience. Po nałożeniu impregnatu koniecznie jest nałożenie dodatkowej warstwy farby i ewentualnie lakieru dedykowanego naturalnemu drewnu. Przy takim zabezpieczeniu minimalizuje się ryzyko przedostania się do drewna jakichkolwiek cząsteczek pary wodnej. Kupując drewniane półki do łazienki należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy produkty nie mają jakichkolwiek dziur, uszkodzeń mechanicznych, rys, które wymagają choćby najmniejszej interwencji ze strony człowieka. Warto też pamiętać, aby takie elementy umeblowania nie znajdowały się w pobliżu źródeł ciepła, czyli kaloryferów. Wysoka temperatura działająca bezpośrednio ma destrukcyjny wpływ na drewno, dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Przy przestrzeganiu najważniejszych zasad drewniane półki w łazience mogą być funkcjonalne i zachwycać swoim wyglądem.