7 grudnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

Dom z poddaszem

Dom z poddaszem – miejsce do zabaw dla dzieci

Poddasze w domu jednorodzinnym to zwykle miejsce przeznaczone na sypialnie dla domowników. Można jednak z poddasza zrobić także atrakcyjną przestrzeń do zabawy dla najmłodszych lokatorów. Czy to lepsze rozwiązanie niż plac zabaw w salonie?

Piętro czy poddasze?

W domach jednorodzinnych parter jest najczęściej wspólną przestrzenią dla wszystkich domowników. Małe dzieci lepiej mieć na widoku, dlatego naturalnym rozwiązaniem wydaje się organizacja miejsca do zabawy właśnie na parterze. Gdzie dokładnie? Można taki kącik do zabawy przygotować w salonie – dzienna przestrzeń jest otwarta, nie ma ścian pomiędzy salonem, kuchnią i jadalnią, więc umownie oddzielamy część reprezentacyjną od części rekreacyjnej, na przykład wysokim regałem z dwustronnymi półkami, na których ustawiamy zabawki i dziecięce książki.

Salon służy jednak całej rodzinie – dorośli chcą tu przyjmować swoich gości albo po prostu odpocząć w ciszy. Dlatego salon bardziej się sprawdza jako przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, gdzie można urządzić kino domowe, kącik do gier planszowych i komputerowych, rodzinną czytelnię.

Natomiast poddasze zapewnia więcej miejsca do nieskrępowanej zabawy, a skosy i słupy, które mogą się wydawać przeszkodą w aranżacji, pozwalają w ciekawy sposób podzielić wielki pokój na strefę rozrywki, nauki oraz wypoczynku.

Możliwość przeprowadzenia zmian

Urządzając dziecięcą przestrzeń na poddaszu koniecznie trzeba zadbać o dostęp do naturalnego światła. Dobrym pomysłem będą okna połaciowe, które nie zajmują tyle miejsca co lukarny i znacznie lepiej doświetlają pokój, a jeśli na poddaszu jest balkon, to musi mieć on odpowiednie zabezpieczenia, aby dzieciom podczas zabawy nie stała się żadna krzywda.

Wybierając projekt zwracamy też uwagę na to, czy poddasze da się łatwo przearanżować, bo dzieci dorastają, więc z czasem ich potrzeby się zmieniają – dwójka maluchów dobrze czuje się w dużym, wspólnym pokoju, ale nastolatki wolą mieć pokój na wyłączność.

Dostępne między innymi na projektyzwizja.pl plany domów często uwzględniają takie właśnie zmiany w życiu rodziny, więc projekt z góry zakłada, że za kilka lat konieczne będzie postawienie dodatkowej ściany, dzięki której powstaną dwa osobne pokoje, lub że otwarta przestrzeń do zabawy przemieni się w pokój do nauki albo pracownię.