13 lipca, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

remont

Dlaczego warto stosować folie paroizolacyjne?

Folie paroizolacyjne stanowią materiał, którym pokrywane jest ocieplenie dachu, czy też ściany budynku. Folie te zabezpieczają przed powstawaniem niebezpiecznych grzybów oraz pleśni, jak również wspierają odpowiednią wentylację domu. Kiedy budowany jest strop, potrzebujemy wielu różnych materiałów, a jednym z nich jest właśnie folia paroizolacyjna. Czym właściwie jest i gdzie znajduje zastosowanie.

Czym są folie paroizolacyjne?

Warto wiedzieć, że folie paroizolacyjne zapobiegają powstawaniu grzybów, pleśni, jak również zapobiegają gniciu drewnianych elementów konstrukcyjnych i jednocześnie zapobiegają zawilgoceniu izolacyjnych materiałów, takich jak styropian, czy też wełna mineralna. Jeżeli zależy nam na tym, aby folie te dobrze spełniały swoje zadania, to przede wszystkim musimy je prawidłowo i szczelnie je ułożyć, jak i skleić na wszystkich łączeniach z murem. Przede wszystkim folie paroizolacyjne wykorzystywane są przy konstrukcjach dachowych. W żadnym domu nie da się uniknąć powstawania pary wodnej. Jest ona wydzielana przy zwykłych czynnościach, takich jak gotowanie, pranie, czy też suszenie ubrań. Jeżeli nasze poddasze jest zaadaptowane, to musimy zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję systemu wentylacji, ponieważ nie każda wentylacja, będzie mogła odprowadzić nadmiar pary wodnej. Żeby zabezpieczyć konstrukcję dachu, czy stropu, trzeba skorzystać z folii paroizolacyjnej. 

Folia paroizolacyjna – właściwości

Folie paroizolacyjne są materiałem, który zabezpiecza nasz dom przed nadmiernym powstawaniem wilgoci, ale także jak jak już wspomniano zapobiega powstawaniu pleśni, czy też grzybów. Folie spełniają funkcję swego rodzaju wspomagacza dla wentylacji, która nie radzi sobie z odprowadzaniem pary wodnej. Bardzo ważną właściwością, jaką wyróżnia się ta folia jest paroprzepuszczalność, gdyż każdy ten artykuł przepuszcza część wytworzonej pary wodnej, ale najczęściej jest to wartość, która nie przekracza 0,5 g/m2/doba. Jeżeli wybieramy folię, to bardzo ważny jest też współczynnik przewodzenia ciepła lambda czy też współczynnik oporu dyfuzyjnego Sd.

Gdzie stosuje się folię paroizolacyjną?

Najczęściej folie paroizolacyjne wykorzystuje się tam, gdzie system wentylacji nie działa zbyt dobrze. Dotyczy to nie tylko starszych budynków, ale również obiektów które stawiane były według obecnie funkcjonujących norm. Co za tym idzie, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że również w naszym domu stopień odprowadzania pary wodnej jest nieodpowiedni, co znacznie zwiększa ryzyko tego, że wilgoć osadzać się będzie na elementach konstrukcyjnych.