Jak przenieść się do wakacyjnego kurortu bez wyjeżdżania z domu? Wystarczy zamienić swój taras w zewnętrzny salon w śródziemnomorskim stylu! Pomogą w tym klimatyczne pergole, kamienne dodatki i jasne, naturalne tkaniny. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, urządzając taras w tym stylu.
Styl śródziemnomorski — co go wyróżnia
Co sprawia, że możemy mówić o stylu śródziemnomorskim? Poczucie, że znajdujemy się w nadmorskim mieście, które dają ciepłe barwy, jasne kolory i odpowiednie dodatki. Styl śródziemnomorski wyróżnia naturalność, którą widać w materiałach wykończeniowych takich jak kamień, drewno czy ceramika. Ale też kolory! Dominujące biele i beże przeplatają się tu z czerwienią, żółcią, zielenią i turkusem. Całość dopełniają bujne rośliny w dużych donicach, ale też dużo naturalnego światła. Jak osiągnąć ten efekt?
Przytulny taras w stylu śródziemnomorskim
Wyjściem dla aranżacji tarasu w stylu śródziemnomorskim powinna być odpowiednia baza. Podłogę najlepiej wyłożyć naturalnym kamieniem lub jego imitacją — dobrze sprawdzi się tu np. piaskowiec i trawertyn, ale można zastosować też cegłę lub płytki ceglane. Ściany pomalowane w jasnym kolorze (złamanej bielu lub beżu) będą idealnym tłem dla dodatków takich jak ceramiczne donice, żywe rośliny, drewniane lub rattanowe meble ogrodowe, a także naturalne tkaniny (len i bawełna) w kolorach ziemi.
Nie możemy też zapomnieć o zadaszeniu. Komfortowy wypoczynek nawet w lekko deszczowe dni zapewni nam np. markiza, żagiel lub pergola tarasowa. Do stylu śródziemnomorskiego nie pasuje pełne zadaszenia, choć kusić może ceramiczna dachówka. Chodzi o to, aby do tarasu docierało jak najwięcej światła słonecznego. Konstrukcja musi być więc lekka i ażurowa, a także łatwa w aranżacji.
Jaką pergolę najlepiej wybrać na taras?
Nowoczesne pergole świetnie wpisują się w klimat śródziemnomorskich aranżacji tarasów. Tworzą idealne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu, bo:
- chronią przed nadmiernym słońcem, deszczem i wiatrem,
- stanowią konstrukcję wspierającą dla pnących roślin,
- a także są elementem dekoracyjnym.
Konstrukcja pergoli może być wykonana z materiałów takich jak aluminium, stal, drewno (bardzo często jest to drewno cedrowe) lub tworzywa sztuczne. W zależności od umiejscowienia przestrzeni do wypoczynku może być wolnostojąca lub przydomowa — w ogrodosfera.pl pergole tarasowe dostępne są np. w wersji przyściennej wyposażonej w elementy (wsporniki i kotwy) umożliwiające samodzielny montaż do ściany.
W kwestii zadaszeń opcji jest również kilka. Przede wszystkim zadaszenia wcale być nie musi! Pergole to bardzo często ażurowe konstrukcje, które wcale nie chronią od deszczu, ale dają poczucie przytulności i ułatwiają aranżacje np. powieszenie oświetlenia. W przypadku większości z nich da się to zadaszenie zamontować — można pokryć je płytami poliwęglanowymi, rozciągnąć na nich materiał lub podwiesić go np. w formie żagla lub rolety rzymskiej. Co ważne, zakryć można nie tylko górę, ale też boki, osłaniając się częściowo od wiatru i zacinającego deszczu. Rozwiązanie warto dobrać do swoich potrzeb.
Pergola do śródziemnomorskiego tarasu
Co najlepiej się sprawdzi u tych, którym marzy się taras w stylu śródziemnomorskim? To może być klasyczna drewniana pergola o ażurowej formie, ale też nowoczesna pergola z aluminium lub stali, której charakter nadaje pozioma roleta rzymska z materiału chroniącego przed słońcem. Warto zadbać o to, aby stylistycznie pasowała do naturalistycznych i prostych aranżacji. Styl śródziemnomorski dobrze dopełnią lekkie pergole pokryte jasnymi materiałami — takie, do których pasują ceramiczne donice, rattanowe meble ogrodowe, miękkie tkaniny poduch i koców, a także egzotyczne, zielone rośliny.
Podobne artykuły
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?
Czy warto zainwestować w zadaszenie basenowe?