20 kwietnia, 2024

Portal Dom i Ogród – ECOFLOOR.PL

Informacje na temat remontu, budowy, aranżacji wnętrz.

łóżka tapicerowane

Tapicerowane łóżka do sypialni – do jakiego stylu pasują? Jak urządzić sypialnię z łóżkiem tapicerowanym?

Szukając praktycznego i stylowego rozwiązania do sypialni, można zastanowić się nad wyborem łóżka tapicerowanego. Jakie są jego najważniejsze cechy? Do jakich aranżacji pasuje taki mebel? Czym kierować się łóżko tapicerowane?

Łóżko tapicerowane, czyli jakie?

Czym odróżniają się łóżka tapicerowane od innych? Przede wszystkim tym, że całość konstrukcji, wraz z zagłówkiem i bokami pokryta jest tkaniną obiciową. Pod nią znajduje się właściwy materiał, wraz z gąbką tapicerską, która sprawia, że całość meble jest bardzo miękka i wygodna. Dzięki specyficznej konstrukcji, łóżka do sypialni tapicerowane powodują, że sypialnia wydaje się przytulniejsza. Sprawdzą się więc doskonale zarówno w pomieszczeniach dorosłych, dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Świetnie wpasowuje się więc do potrzeb każdego, ale jak to wygląda ze stylem we wnętrzu?

W jakim stylu tapicerowane łóżka?

Jedną z ogromnych zalet łóżek tapicerowanych jest fakt, iż są one niezwykle uniwersalne. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od koloru obicia, kształtu ramy czy zastosowanych dodatków i rozwiązań, może być ono zarówno meblem nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Niewątpliwie łóżko jest jednak jednym z głównych elementów pomieszczenia sypialni, dlatego trzeba dobrze się zastanowić nad jego doborem i albo dopasować je do wnętrza, albo to wnętrze dopasować do łóżka.

Jak dopasować łóżko do wnętrza?

Tutaj tak naprawdę mamy pełną dowolność. Jak zostało wspomniane, trzeba ustalić na wstępie czy łóżko ma być uzupełnieniem wnętrza i do niego się wpasować, czy odwrotnie – stanie się centralnym punktem, wokół którego wszystko będzie się ustawiać. To ważne o tyle, że konieczne będzie dobranie takiego stylu mebla, który będzie nam po prostu pasował.

Sypialnia w stylu klasycznym charakteryzuje się dużą ozdobnością, a łóżka tapicerowane najczęściej obite są ciężką i wyrazistą tkaniną w mocnym kolorze np. szmaragdowym czy ciemnozielonym, choć beż także może się ładnie wkomponować. Takie meble mają też najczęściej bardziej rozbudowaną konstrukcję z większym zagłówkiem.

Planując urządzenie wnętrza w stylu bardziej nowoczesnym, najczęściej stawia się na minimalizm i prostotę. Takie łóżka tapicerowane najczęściej się niezbyt ozdobne i mają bardziej kanciaste kształty, Dominująca kolorystyka to biel, szarość. Chcąc urządzić pokój w stylu glamour, z pewnością trzeba byłoby z kolei postawić na liczne pikowania. W stylu skandynawskim będą dominować za to jasne pastelowe barwy, biel, beż, jasne szarości.

Jak urządzić sypialnię z łóżkiem tapicerowanym?

W odwrotnej sytuacji wystarczy po prostu dopasować resztę wyposażenia do wnętrza, kierując się tym, w jakim stylu jest łóżko. Mimo wszystko warto też pamiętać o tym, że dużą zaletą łóżek tapicerowanych jest ich uniwersalność. Wybierając odpowiednie formy i tkaniny, będą one pasować do wielu wnętrz, przy tym zawsze istnieje też możliwość zmiany obicia czy uzupełnienia o ciekawe dodatki samego łóżka, co sprawi, że w późniejszym czasie może całkowicie zmienić swój charakter i styl. Nie jest to więc dużym problemem i w praktyce, zarówno sypialnia, jak i samo łóżko mogą do siebie pasować niezależnie od aranżacji.