Nowoczesne systemy kominowe – rodzaje, parametry i podstawowe zalety
Profesjonalne firmy dostarczające systemy kominowe mają w swojej ofercie zazwyczaj kilka wariantów instalacji, dostosowanych do różnych parametrów budynków, rodzajów systemu grzewczego, paliwa oraz oczekiwań klientów. Wszystkie rodzaje kominów powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów i odpowiednio zabezpieczone.
Rodzaje systemów kominowych
Na rynku obecnie można znaleźć kilka podstawowych oraz specjalnych systemów kominowych. W zależności od zastosowanego materiału można wyróżnić następujące kominy:
- murowane (m.in. wykonywane z cegły ceramicznej, licowej, pustaków czy cegły klinkierowej),
- betonowe (w tym wykonane z kształtek keramzytowych),
- ceramiczne (stosuje się w nich kilka warstw – w tym przede wszystkim otulinę z wełny mineralnej oraz np. kwasoodporną kamionkę),
- stalowe (np. z kwasoodpornych przewodów czy z gotowych wkładów stalowych).
W zależności od konstrukcji budowy do najbardziej popularnych należą kominy jednowarstwowe oraz wielowarstwowe (najczęściej dwuwarstowe). Przy wyborze liczby warstw decyduje często fakt, czy kominy są instalowane na zewnątrz, czy wewnątrz budynków.
Rodzaje paliwa
Przy wyborze systemu kominowego kluczowe znaczenie ma rodzaj paliwa stosowany w instalacji centralnego ogrzewania. Klasyczne kominy betonowe czy ceramiczne są przystosowane do drewna lub węgla, ale część z nich ma parametry pozwalające na zastosowanie także takich paliw jak gaz czy olej opałowy. W szczególności przy niektórych kominach dwudymowych istnieje możliwość wykorzystania opału różnego typu – począwszy od węgla, poprzez drewno, a skończywszy na oleju. Tego rodzaju kominy mają odpowiednie zabezpieczenia oraz systemy oczyszczania spalin.
Zalety nowoczesnych systemów kominowych
Każdy nowoczesny system kominowy (niezależnie od rodzaju zastosowanego materiału konstrukcyjnego) powinien charakteryzować się kilkoma cechami, które decydują o jego funkcjonalności:
- możliwość pracy w kilku trybach – w tym trybie mokrym czy suchym, a także w warunkach różnych ciśnień oraz pod wysoką temperaturą;
- odpowiednie izolacje i systemy wentylacyjne wraz z wyczystkami, gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa kominów wewnętrznych i zewnętrznych;
- wysoka szczelność gwarantująca efektywność energetyczną;
- możliwość szybkiego montażu i demontażu w różnych warunkach.
Zalety i funkcjonalności (w tym przede wszystkim poziom bezpieczeństwa) solidnych systemów kominowych są potwierdzane przez certyfikaty oraz odpowiednie gwarancje renomowanych firm takich jak Pekabet – https://pekabet.pl/system-kominowy/.
Podobne artykuły
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?
Czy warto zainwestować w zadaszenie basenowe?